NATO ametlikest dokumentidest selgub, et sõjaline liit töötab välja uut nn kognitiivse sõja taktikat inimeste ajude kätte saamiseks, et muuta igaüks meist potentsiaalseks relvaks.
Vanglaplaneet toob teieni kaheksa osalise Ben Nortoni artikli, milles kirjeldatakse põhjalikult, et NATO ei tegele kognitiivsete relvade arendamisega mitte ainult kaitse, vaid ka ründe ja ühiskonna kahjustamise eesmärgil. Muu hulgas hoiatatakse organisatsiooni dokumentides, et ka vastane kasutab seda taktikat ja inimesed võivad enesele teadmata käituda vaenlase tahte järgi.
Eelmine osa: NATO kognitiivse Kanada erioperatsioonide ohvitser rõhutab kognitiivse sõjapidamise tähtsust
Marie-Pierre Raymond, Kanada pensionile läinud kolonelleitnant, kes on praegu Kanada relvajõudude kaitsealase tipptaseme ja julgeolekuprogrammi kaitseteadlane ja innovatsiooniportfelli juht, osales samuti 5. oktoobri vestlusringis.
Raymond tõdes, et „Juba ammu on möödas need ajad, mil sõda peeti selleks, et saada rohkem maad. Nüüd on uus eesmärk muuta vastaste ideoloogiaid, mis teeb ajust inimese raskuskeskme. See muudab inimese oluliseks valdkonnaks ning meelest saab lahinguväli.”
„Kui me räägime hübriidohtudest, siis on kognitiivne sõjapidamine kõige arenenum manipuleerimise vorm, mida seni on nähtud,” lisas ta, märkides, et selle eesmärk on mõjutada üksikisikute otsuste tegemist ja „mõjutada isikute käitumist rühmas, eesmärgiga saavutada taktikaline või strateegiline eelis.”
Raymond märkis, et kognitiivne sõjapidamine kattub suuresti ka tehisintellekti, suurandmete ja sotsiaalmeediaga ning peegeldab „neuroteaduste kui sõjapidamisvahendi kiiret arengut“.
Raymond tegi NATO 2021. a sügisesel innovatsioonivõistlusel Kanada kaitseministeeriumi nimel järelevalvet, mis delegeeris juhtimisülesanded sõjaväe innovatsiooniprogrammile Innovation for Defence Excellence and Security (IDEaS), kus ta töötab.
Raymond märkis väga tehnilises erialakeeles, et kognitiivse sõjapidamise programm pole ainult kaitsev, vaid ka ründav: „See väljakutse nõuab lahendust, mis toetaks NATO loodavat inimvaldkonda ja käivitaks alliansis kognitiivse ökosüsteemi arendamise ning toetaks uute rakenduste, uute süsteemide, uute vahendite ja kontseptsioonide väljatöötamist, mis viib kognitiivses valdkonnas konkreetsete tegevusteni.”
Ta rõhutas, et see „nõuab pidevat koostööd liitlaste, innovaatorite ja teadlaste vahel, et võimaldada meie vägedel kognitiivses valdkonnas võidelda ja võita. Just seda me antud üleskutsest innovatoritele ja teadlastele loodame.” Et äratada ettevõtete huvi NATO innovatsioonivõistluse vastu, meelitas Raymond: „Taotlejad saavad riikliku ja rahvusvahelise tuntuse ning parima lahenduse eest on rahalised auhinnad.” Ta lisas veel ahvatledes, et „See võib olla kandideerijaile kasulik ka seetõttu, kuna võimaldab neile juurdepääsu 30 riigi turule.”
Järgmine osa: Kanada sõjaväeohvitser kutsub ettevõtteid üles investeerima NATO kognitiivse sõjapidamise uuringutesse