Zach Dorfman | Yahoo News
Kaks osapoolt on teineteisele väga lähedal. Juba 2014. aasta alguses tungis Venemaa Ukrainasse ja annekteeris Krimmi poolsaare. Varsti pärast seda alustasid venemeelsed mässulised Donbassi idaosas separatistlikku sõda Kiievi vastu.
Peagi sisenesid konflikti ka Vene väed ning, salamisi, ka CIA.
Endised USA ametnikud väidavad, et kui lahingud Donbassis tugevnesid, tegi väike, valitud veteranidest koosnev CIA luureteenistus oma esimesed salajased reisid rindejoonele, et kohtuda sealsete Ukraina kolleegidega.
Peagi sai CIA luureteenistusele selgeks, et Venemaa ja tema liitlaste näol on tegemist palju võimekama vastasega, kui islamistlikud rühmitused, kellega CIA oli võidelnud 11. septembri järgsetes sõdades. “Me õppisime väga kiiresti väga palju,” rääkis endine kõrge luureametnik, sealhulgas venelaste laseriga pimestamise tehnikate kohta. “Talibaniga poleks sellist paska ette tulnud.”
Venelased on nimelt hakanud avastama Ukraina snaipereid, kes sihtmärke otsivad ning pimestavad täpsuslaskureid võimsate laseritega, mis kahjustab nende silmanägemist.
Alates Venemaa laiaulatuslikust sissetungist Ukrainasse eelmisel kuul – mis muutis kaua kestnud, kurnava konflikti plahvatusohtlikuks, täiemahuliseks sõjaks – on Ukraina sõjavägi trotsinud ennustusi kiirest lagunemisest, kaitstes olulisi linnu Venemaa edasitungi eest ja tekitades Vene vägedele kaotusi vägede koosseisus ning sõjatehnikas.
Ukraina sõjavägi väitis, et nad on tapnud kolm Vene kindralit, sealhulgas vähemalt ühe just snaipritabamusega (Yahoo News ei suutnud iseseisvalt kontrollida, kas Vene komandöre tapsid CIA väljaõppe saanud väed).
Vähemalt osa Ukraina relvajõudude ägedast vastupanust on nüüdseks suletud salajase CIA koolitusprogrammi vili, mida teostati Ukraina idarindel, kinnitasid endised luureametnikud Yahoo Newsile. Sama juttu rääkisid Yahoo Newsile üle poole tosina endise ametniku, kes kõik palusid anonüümsust, et nad saaksid tundlikest luureküsimustest vabalt rääkida.
Endiste ametnike sõnul õpetasid CIA luureüksused, Ukrainas toimuva koolitusprogrammi raames, oma Ukraina kolleegidele snaipritehnikaid; kuidas kasutada USA-st tarnitud Javelini tankitõrjerakette ja muud varustust; kuidas vältida digitaalset jälgimist, mida venelased kasutasid Ukraina vägede asukoha kindlakstegemiseks, muutes nad haavatavaks suurtükiväe rünnakute suhtes; kuidas kasutada varjatud suhtlusvahendeid; ja kuidas jääda sõjapiirkonnas märkamatuks, meelitades samal ajal venelaste ja mässuliste vägesid oma positsioonidest välja, ning ka mitmeid muid oskusi.
Pärast Venemaa 2014. aasta sissetungi aitas USA sõjavägi avalikult viia ellu ka pikaajalist väljaõppeprogrammi Ukraina vägedele rindejoonest kaugemal, riigi lääneosas. See programm hõlmas samuti Javelin tankitõrjerakettide kasutamise ja snaiprite väljaõpet.
Jaanuaris teatas Yahoo News CIA salajasest USA Ukraina erioperatsioonide üksustele ja teistele luuretöötajatele mõeldud koolitusprogrammist. See 2015. aastal alanud programm hõlmas ka tulirelvade, kamuflaažitehnikate ja varjatud suhtluse õpetusi. Yahoo Newsi eelnev aruanne paljastas ka, et CIA luureüksused reisisid Ida-Ukrainasse, et aidata Kiievile lojaalseid vägesid võitluses Venemaa ja selle separatistlike liitlaste vastu.
Varasemalt on USA ametnikud Yahoo Newsile öelnud, et CIA koolitusprogramme ei korraldata rünnaku tarvis. “Koolituse eesmärk oli abistada luureandmete kogumisel,” ütles üks kõrge luureametnik.
Siiani pole aga Ukraina idarinde CIA luureüksuste väljaõppeprogrammi üksikasju avaldatud. Agentuuri endiste ametnike sõnul on see programm aidanud lahingutes karastunud Ukraina erioperatsioonide vägesid praeguses Venemaa rünnakus, mis on viinud Euroopa viimase aastakümnete rängimasse konflikti. (CIA keeldus kommentaaridest. Riiklik Julgeolekunõukogu suunas päringud CIA-le. Ukraina saatkond Washingtonis ei vastanud kommentaari päringutele.)
Endised USA luureametnikud usuvad, et see programm kannab endiselt vilja. “Ma arvan, et me näeme suurt snaiprite mõju. Eriti kui Vene väed takerduvad varustuse puudumise tõttu,” ütles endine kõrge ametnik. “Ma arvan, et väljaõpe tasub end tõesti ära.”
***
Kui CIA luureametnikud esimest korda pärast Venemaa esimest sissetungi 2014. aastal Ida-Ukrainasse sõitsid, oli neil kaks ülesannet. Esiteks pidid nad tegema kindlaks, kuidas agentuur saaks kõige paremini aidata väljaõppega Ukraina erioperatsioonide personali, võitlemaks Venemaa relvajõudude ja nende separatistlike liitlaste vastu, kes pidasid Donbassi piirkonnas ägedat sõda Ukraina vägede vastu.
Kuid missiooni teine osa oli endiste ametnike sõnul ukrainlaste endi vastupidavuse testimine. Endise CIA kõrge ametniku sõnul oli agentuuril vaja kindlaks teha, kui tugev on ukrainlaste “selgroog”. Küsimus oli: “Kas nad lasevad endast üle sõita või seisavad nad oma õiguste eest ja võitlevad?” meenutas endine ametnik.
CIA luureametnikud teavitasid oma juhte, et ukrainlased olid tõepoolest lahinguks valmis.
Endine kõrge luureametnik ütles, et CIA agendid õpetasid oma Ukraina kolleegidele ebaregulaarse sõjapidamise parimaid oskusi. “Me püüdsime peamiselt keskenduda operatiivsele planeerimisele, seejärel tõeliselt keerulistele sõjalistele oskustele, nagu näiteks kaugtuli – mitte lihtsalt oskus kuidas seda teha, vaid teadmine, kuidas seda lahinguväljal kasutada, et kurnata vastaspoole sõjalist juhtkonda,” ütles endine kõrge luureametnik.
Endised ametnikud meenutasid, et missiooni tundlikkuse tõttu otsustas agentuur lähetada sinna kogenud töötajaid. Arvamus oli, et “üks valearvestus, üks üliinnukas luureametnik ja meil on probleem,” ütles endine ametnik. “Kõike, mida me Ukrainas tegime, oli võimalik valesti tõlgendada ja suurendada pingeid.” Agentuuri poolt saadetud strateegilisema mõtlemisega veteranidest luureametnikel olid kaasas taktikaspetsialistid, nagu näiteks snaiprid, kes töötasid ka CIA Eritegevuse keskuses (Special Activities Center).
Kuid pärast üle kümne aasta kestnud terrorismivastast sõda oli kõrgtehnoloogiline lahinguväli CIA-le šokk. Endiste ametnike sõnul kasutasid Vene sõdurid ja nende liitlased droone, mobiilimaste ja muud varustust, et trianguleerida rindel viibivate ukrainlaste ja CIA luureametnike telefone ja elektroonikaseadmeid ning seejärel neid kiiresti sihikule võtta.
Endine luureametnik meenutas, et Ukraina sõdurid “kasutasid kaevikutes mobiiltelefone ja nad lihtsalt lasti õhku.“
See oli “peaaegu nagu SkyNet “Terminaatori” filmis – Ukraina idaserv oli muutumas just selliseks,” ütles endine CIA kõrgem ametnik, viidates Arnold Schwarzeneggeri filmide pahatahtlikule, iseteadlikule, relvastatud tehisintellekti süsteemile. Endiste ametnike sõnul võivad venelaste operatsioonid rindel kiiresti areneda, vastuseks ukrainlaste ja CIA operatsioonidele.
Endised ametnikud meenutasid, et CIA luureametnikud pidid tegema kiireid muudatusi. Agentuuri ametnikud olid sunnitud välja töötama uusi turvalisi sidesüsteeme, et sõjaväelased saaksid “suhelda ja seejärel liikuda, enne kui venelased info teada said ja neid pommitama hakkasid,” meenutas endine kõrge ametnik.
“Meid tabati alasti,” ütleb endine CIA kõrgem ametnik. Kuid peagi töötas agentuur välja uued vahendid, et tagada agentuuri luureametnike infovahetus ja ka turvaline teabe edastamine Washingtoni ilma, et venelased oleks sellele ligi pääsenud. Agentuuri ametnikud jagasid mõningaid neist tehnikatest ka oma Ukraina kolleegidega.
Viimane asi, mida CIA soovis, oli otsene vastasseis venelastega, millest oleks võinud areneda suurem konflikt. Kuigi programm kasvas ajas, hoiti see meelega väga väikesearvulisena, kusjuures Ida-Ukrainasse saadetud CIA luureametnike arv oli esialgu ühekohalistes arvudes. Endiste ametnike sõnul tehti seda selleks, et minimeerida agentuuri kokkupuudet ja kaitsta ukrainlasi venelaste viha eest.
Endised ametnikud meenutasid, et agentuuri osalemise reeglid Ukraina rindeliinidel olid selged: nõustage ja koolitage, kuid ärge osalege ise lahingutegevuses.
“Agentuur kinnitas rindele sõitnud CIA luureametnikele, et “ukrainlastel on väga tõhusad erioperatsioonid,”” meenutas endine kõrge luureametnik. Juhend oli: “Teie ülesanne on muuta need veelgi tõhusamaks.”
Ametnik meenutas, et CIA ametnikud arvasid, et “lihtsalt kuue mehe saatmine kuueks snaipriks ei ole midagi, mis mõjutaks lahingute käiku.” “Meie ülesanne on avaldada eksponentsiaalset mõju, mitte venelast tulistada.”
Siiski, vahetult pärast Donald Trumpi ametisse astumist 2017. aastal olid riikliku julgeolekunõukogu ametnikud mures, et kuigi CIA luureametnikel oli Ukrainas keelatud võidelda, olid nende missiooni parameetrid, mis olid alanud Obama administratsiooni ajal, ebaselged. “Me muretsesime, et volitused võivad olla liiga kaugeleulatuvad,” ütles endine riikliku julgeolekuametnik.
Üks suur küsimus oli: “Kui kaugele saab olemasoleva salajase tegevuse volitustega minna?” meenutas endine ametnik. “Kui nad peaksid maha laskma mõne venelase – kas see oleks probleem? Kas selleks on vaja erivolitusi?” Endine ametnik meenutas, et Valge Maja ametnikud muretsesid ka selle pärast, mis võib juhtuda, kui CIA agendid satuvad salajasel missioonil venemeelsete jõudude kätte.
Endise ametniku meenutuste kohaselt oli arutelu agentuuri programmi üle osa Trumpi Valges Majas toimunud laiemast ülevaatest, mis käsitles USA toetust Kiievile – ja millised võivad olla Moskva punased jooned. “Oli seltskond, kes arvas, et venelased räägivad „vana head proxy-sõja keelt” ja et CIA varjatud koolitusprogrammid ja USA avalikud relvatarned Ukrainale olid seega ajalooliselt vastuvõetavates piirides,“ ütles endine ametnik.
CIA juhtkond ja Valge Maja ametnikud mõistsid riske, kuid muretsesid siiski. “Ma ei tea, kuidas meil õnnestus vältida vigastusi,” ütleb endine kõrge luureametnik. Kuid missiooni varjatud iseloom tagas salastatuse. „USA ametnikud ei oleks tahtnud tunnistada “et venelased tapsid just Ukrainas CIA ohvitseri”,“ meenutas endine ametnik. “See oleks pannud presidendi või Valge Maja väga halba olukorda.”
Endiste ametnike sõnul tegutses Ukrainas asuv CIA programm aastaid. Kuid kui eelmisel kuul muutus Venemaa ulatusliku sissetungi oht üha teravamaks, tõmbas Bideni administratsioon, kes ikka veel tundis tagasilööki Afganistanist tagasitõmbamise pärast, kogu CIA personali riigist välja. Sealhulgas ka sõjatsoonis karastunud agentuuri luureametnikud – nii ütles USA valitsuse kolleegidega tihedas kontaktis olev endine luureametnik.
Endise ametnikud sõnul kartis administratsioon “isegi salajaste inimeste eesliinil viibimist“.
Kuid isegi kui CIA luureametnike koolitajatest personali enam Ukrainas ei asu, ei saa agentuuri koolitusprogrammide mõju – nii USA-s kui ka Ukraina idarindel – alahinnata, ütles endine CIA kõrge ametnik. Need agentuuri koolitatud eliitüksused on selle ametniku sõnul loonud täna “tugeva tuuma” Ukraina suurematele sõjalistele jõududele.
Lisaks käegakatsutavatele oskustele, mida need ametnikud Vene vägedega peetavasse võitlusesse kaasa toovad, tõid koolitajad ka mittemateriaalseid eeliseid. CIA koolitatud erioperatsioonide üksused on eeskujuks, “saades mõningaid väikesi võite” ja “pakkudes mõningaid edulugusid” Ukraina sõjaväele.
Endine ametnik märgib, et julgus võib olla nakkav. Seega, saades motivatsiooni kaaslaste võitudest, järgnevad neile üha uued võitlejad.
NB: Vanglaplaneedi Ukraina konflikti teemalised kajastused lähtuvad ajakirjanduseetika koodeksi põhimõttest, et sõna peavad saama konflikti mõlemad pooled. Eesmärgiks on tuua välja ka see informatsioon, mida Eesti peavoolumeedia ei kajasta, et inimestel oleks võimalik materjale läbi töötades oma arvamus kujundada. Hetkel jätkub sama olukord, mis nn Covidi ajal, et meedia ja poliitikud ütlevad rahvale ette, kuidas õige mõelda on – see ei ole vaba ühiskonna tunnus. Vanglaplaneet on sõja vastu ja selle kiire lõppemise poolt, kuid konflikti pole võimalik deeskaleerida, kui inimestele söödetakse ette vaid ühe poole propagandat, mis on „õige“ ja teist poolt ei kuulata, sest nemad ainult „valetavad“. Selliselt käitudes pinged ainult suurenevad. Tuleb küsida, kellele on see kasulik, kui usume vaid ühe poole „tõde“ ja kas need „tõekuulutajad“ on kuidagiviisi tõestanud, et neile lähevad inimeste kannatused korda – või pigem vastupidi?