Prantsusmaa, Hispaania, Ühendkuningriik ja Gatesi fond on teatanud, et plaanivad panustada või jätkata Maailma Terviseorganisatsiooni (WHO) rahastamist. Suurtoetus on osa WHO rahastustaotlusest, mille eesmärk on edendada ülemaailmset tervishoidu.
WHO sai eile Euroopa riikidelt, fondidelt ja teistelt organisatsioonidelt ligi 700 miljonit USA dollarit uut rahastust ning kinnituse 300 miljoni dollari suurusele varasemale toetusele. Toetused kuulutati välja WHO investeerimisvooru allkirjastamisüritusel, mis toimus Berliinis Maailma Tervisefoorumil Prantsusmaa ja Norra juhtimisel. Rahastused rõhutavad vajadust suurendada panustamist WHO missiooni elluviimisse ning tervise parandamisse kogu maailmas.
WHO 14. tööprogramm aastateks 2025–2028, mis koostati ülemaailmse tervisestrateegia raames, kiideti mais heaks WHO 194 liikmesriigi poolt. Programmi rahastamiseks loodud investeerimisvooru eesmärk on tagada organisatsioonile stabiilne ja jätkusuutlik rahastus, et WHO saaks riikidega tõhusalt koostööd teha.
Üritusel osalesid ka Saksamaa liidukantsler Olaf Scholz, Eesti peaminister Kristen Michal, Montenegro peaminister Milojko Spajić, Norra peaminister Jonas Gahr Støre ning teiste riikide esindajad, sealhulgas Taani, Soome, Kreeka, Iirimaa, Luksemburg, Malta, Madalmaad, Hispaania ja Ühendkuningriik. Toetusavaldustega esinesid ka Euroopa Komisjoni president Ursula von der Leyen, Gatesi fondi asutaja Bill Gates ja Gavi tegevjuht Sania Nishtar.
Scholz teatas Saksamaa lubadusest panustada järgmise nelja aasta jooksul WHO-sse ligi 400 miljonit dollarit, millest üle 260 miljoni on uus vabatahtlik toetus. Scholzi sõnul on WHO tegevuse jätkusuutlikkuse tagamiseks vajalik stabiilne rahastus, mis võimaldab organisatsioonil tulevikku planeerida ja paindlikult reageerida.
Ka tervisevaldkonna fondid ja organisatsioonid, sealhulgas Wellcome, on lubanud WHO investeerimisvooru toetada. Wellcome panustab 50 miljoni dollariga, samas kui Philantroopia Instituut, Resolve to Save Lives ja Maailma Diabeedi Fond panustavad kõik 10 miljonit dollarit.
WHO Fondi tegevjuht Anil Soni teatas 50 miljoni dollari suurusest panusest, mis sisaldab ka Foundation S-i ja Sanofi lubatud 57 miljonit dollarit WHO tervisealgatuste toetuseks, samuti vähemalt 30 miljonit dollarit teistelt filantroopidelt ja erasektori partneritelt, sealhulgas Boehringer Ingelheim ja Novo Nordisk.
Investeerimisvooru toetavad ka 16 Aafrika riigi valitsust. Aafrika Liidu nimel kinnitas Mauritaania tervishoiuminister Berliinis oma pühendumust investeerimisvooru edu saavutamisele.
WHO peadirektor dr Tedros Adhanom Ghebreyesus avaldas annetajatele ja partneritele tänu, märkides: „Mõistame, et esitame rahastustaotluse ajal, mil paljud seisavad silmitsi teiste keeruliste prioriteetide ja piiratud ressurssidega.” Kutsun kõiki liikmesriike ja partnereid üles oma panust suurendama – iga toetus loeb.“
Berliinis toimunud üritus tähistas WHO investeerimisvooru jaoks olulist verstaposti, mis kulmineerub järgmisel kuul G20 tippkohtumisel, mida juhib Brasiilia president Luiz Inácio Lula da Silva. Tippkohtumine annab võimaluse koguda WHO jaoks täiendavaid vahendeid ülemaailmse tervisevõrdsuse saavutamiseks.