Dénes Albert | Remix
Austria Vabaduspartei (FPÖ), Tšehhi ANO ja Ungari Fidesz on moodustanud uue parempoolse koalitsiooni, teatasid erakondade juhid pühapäeval Viinis toimunud ühisel pressikonverentsil.
Ungari peaminister Viktor Orbán, Tšehhi endine peaminister Andrej Babiš ja Austria opositsiooniliider Herbert Kickl ütlesid, et uus liit meelitab loodetavasti ka teisi ühinema ja sellest saab suurim rahvuslik poliitiline fraktsioon Euroopa Parlamendis.
“Täna paneme aluse poliitilisele jõule, mis liigub jõudsalt edasi ning kujuneb peagi Euroopa parempoolse tiiva kõige võimsamaks grupiks ja suurimaks fraktsiooniks,” sõnas Orbán.
Ungari peaministri sõnul peaks see toimuma paari päeva jooksul ja seejärel on kõik võimalused avatud.
Orbán rõhutas, et olukord Euroopas on selge – Euroopa poliitika peab muutuma ja need muutused on vältimatud.
Ta märkis, et 27 Euroopa Liidu liikmesriigist 20-s võitsid Euroopa Parlamendi valimised need erakonnad, kes lubasid kodanikele muutusi.
Ungari juht avalikustas, et erakonnad on omaks võtnud Patriootide manifesti, mis sisaldab nende tegevuse aluseks olevaid põhimõtteid ja sihte.
Orbáni sõnul on Euroopa majandus kriisis, selle roll maailmas kahaneb ning terrorismi ja rändega seotud ohud püsivad. Ta tõi esile Euroopa tagahoovis puhkenud sõja, mida Euroopa liberaalne eliit ei ole suutnud ära hoida ega peatada.
Täna on märgiline päev, sest esitleme kolmest parteist koosnevat rühma ning nende esindajaid, kes on võtnud sihiks muuta Euroopa poliitilist maastikku. See sündmus leiab aset Euroopa Parlamendi avaistungil Strasbourgis, mis toimub 16. juulil. See saab olema vabaduse, suveräänsuse, rahu, heaolu ja väärtuste ajastu,” ütles Herbert Kickl.
Me ei seisa käed rüpes, jälgides, kuidas tekib Euroopa superriik, milles liikmesriikide parlamendid muutuvad justkui folklooriks ning suveräänsus ja riikide iseseisvus muutuvad tühjadeks sõnakõlksudeks. Me soovime Euroopat, mis taastab ja edendab oma uhkust, väärtusi, traditsioone ning mitmekesisust,” sõnas FPÖ president. Ta lisas, et “Euroopa ei taha olla Macroni, Von der Leyeni või mõne teise vasakpoolse katsejäneseks”.
Pressikonverentsil rõhutas Andrej Babiš, et Euroopa Liidu keskkonnapoliitika peaks suuremal määral arvestama majandusarenguga, et mitte ohustada ühenduse konkurentsivõimet. On vajalik leida lahendused, mis on tehniliselt pädevad, majanduslikult elujõulised ja sotsiaalselt õiglased.