Peeter Proos | Vanglaplaneet
Uus maailmasõda Ukrainas ja küberruumis praktiliselt juba käib, selgitas USA majandusteadlane Nouriel Roubini.
Eelmisel nädalal Der Spiegelile antud intervjuus selgitas New Yorgi ülikooli professor maailma kõige teravamaid probleeme.
Ta meenutas ajaloolase Niall Fergusoni sõnu, kes ütles, et: “Meil läheks väga hästi, kui meil oleks selline majanduskriis nagu 1970ndatel — ja mitte sõda nagu 1940ndatel.”
Rääkides suurtest globaalsetest ohtudest, mainis Roubini jätkuvat konflikti Venemaa ja Ukraina vahel, lisades, et Iraan ja Iisrael on samuti “kokkupõrkekursil”.
“Ma lugesin, et Bideni administratsioon ootab, et Hiina ründaks Taiwani pigem varem kui hiljem,” ütles majandusteadlane, võttes kokku, et “kolmas maailmasõda on juba alanud.”
Rivaalitsemine Washingtoni ja Pekingi vahel tekitab suurel määral pingeid, märkis Roubini, lisades, et USA on keelanud teatavate pooljuhtide ekspordi Hiinasse ja survestab Euroopa riike riiklikel julgeolekukaalutlustel Hiinaga kaubandussidemeid katkestama. Roubini arvates on globaliseerunud maailma lagunemine teoks saamas.
„Kaubandus, rahandus, tehnoloogia, internet: kõik jaguneb kaheks,” ennustas ta.
Ja ei ole kindel, kas liitlasteta riigid valivad vastasseisus just USA poole, ütles ta. „Küsisin ühelt Aafrika riigi presidendilt, miks nad võtavad 5G-tehnoloogiat Hiinast, mitte Läänest. Ta ütles mulle, et me oleme väike riik, nii et keegi nagunii luurab meie järele. Siis ma võin ju sama hästi Hiina tehnoloogiat kasutada, sest see on odavam,” rääkis ökonomist Der Spiegelile.
Professori sõnul ei pruugi USA ja Euroopa poliitilised süsteemid probleemidega toime tulla, mis annab võimaluse parempoolsete valitsuste moodustamiseks.
Nouriel Roubini paistis silma 2008.-2009. aasta finantskriisi täpse ennustamisega ja Wall Street nimetas teda seetõttu doktor Doomiks.