Tom Parker | ReclaimTheNet
Maailma Terviseorganisatsioon (WHO), mis COVID-19 pandeemia ajal endale laiaulatuslikud tsensuuriõigused võttis, kutsub nüüd kõiki sotsiaalmeedia platvorme üles koostööle, et “ennetada ja võidelda” ahvirõugeid puudutava “valeinformatsiooni” ja “desinformatsiooniga”.
COVID-19 pressikonverentsil väitis WHO peadirektor dr Tedros Adhanom Ghebreyesus, et “häbimärgistamine ja diskrimineerimine võivad olla sama ohtlikud kui mis tahes viirus ning võivad viiruse levikule hoogu juurde anda.”
Kahjuliku informatsiooni ennetamiseks ja selle vastu võitlemiseks tuleb kõikidel sotsiaalmeedia platvormidel, tehnoloogia- ja meediaettevõtetel meiega koostööd teha.
Kuigi dr Tedros ei täpsustanud, milliseid avaldusi peab tehnoloogiatööstus ahvirõugete valeinformatsiooni takistamise kava raames maha suruma hakkama, on mitmed meediaväljaanded andnud teada, et need, kes nimetavad ahvirõugeid “geide haiguseks” või väidavad, et viirus levib enamasti “meeste hulgas, kes seksivad meestega”, levitavad valeinformatsiooni.
Tedros ei nimetanud neid avaldusi otseselt valeinformatsiooniks, kuid märkis, et viirus võib edasi kanduda ka teiste inimgruppide vahel.
„Kuigi 98% seni esinenud juhtudest on meeste seas, kes seksivad meestega, võib igaüks, kes selle viirusega kokku puutub, saada ahvirõuged, mistõttu soovitab WHO võtta riikidel kasutusele meetmeid, et vähendada nakatumise ohtu teistele ohustatud rühmade, sealhulgas laste, rasedate ja nõrga immuunsusega inimeste hulgas,” ütles WHO peadirektor. “Lisaks seksuaalsele edasikandumisele võivad ahvirõuged levida ka teistsuguse tiheda kontakti kaudu. Näiteks kallistamise, suudlemise, kuid ka viirusega kokku puutunud rätikute ja voodipesu kaudu.”
Mõned päevad enne seda tsensuuriavaldust kuulutas WHO ahvirõuged ülemaailmseks tervisehädaolukorraks.
Surve ahvirõugete teemalise info tsensuuri suurendamiseks on osa WHO järjekordsest võimuhaaramisest, millega nõutakse rahvusvahelise pandeemialeppe vastu võtmist. Selle lepingu alusel tahab WHO kehtestada “riiklikud ja ülemaailmsed meetmed, et tegeleda valeinformatsiooni, desinformatsiooni ja häbimärgistamisega, mis kahjustavad inimeste tervist”. Samuti tahetakse luua tsentraliseeritud vaktsiinipassi süsteem, suurendatakse globaalset järelevalvet ja palju muudki. Selle kuu alguses leppis WHO kokku, et nimetatud pandeemialepe on liikmesriikidele õiguslikult siduv.