Euroopa Komisjon kiitis esmaspäeval heaks Taani vaktsiinitootja Bavarian Nordic vaktsiini Imvanex — mis on mõeldud kaitseks rõugete vastu — kasutamise ahvirõugete pidurdamiseks.
Bavarian Nordicu teatel saadi luba peale Euroopa Ravimiameti Inimravimite komitee (CHMP) eelmise nädala “positiivset otsust” ja see kehtib kõikides ELi liikmesriikides.
„Heakskiidetud vaktsiini kättesaadavus võib oluliselt parandada riikide valmisolekut uute haigustega võitlemiseks, kuid seda ainult investeeringute ja bioloogilise valmisoleku struktureeritud planeerimise kaudu,“ ütles Bavarian Nordic tegevjuht Paul Chaplin.
See teade tuleb vaid päev pärast seda, kui Maailma Terviseorganisatsioon (WHO) kuulutas ahvirõugete puhangu tõttu välja ülemaailmse tervisehädaolukorra.
Imvanex on ainus Ameerika Ühendriikides ja Kanadas ahvirõugete ennetamiseks heaks kiidetud vaktsiin, ja seda on varasemalt kasutatud vaid rõugete korral.
Bavarian Nordicu teatel on tegemist “mittepaljuneva rõugete vaktsiiniga” mis töötati välja koostöös USA valitsusega.
Ettevõtte andmetel “sai Imvanexi arendamine võimalikuks tänu USA valitsuse viimasel kahel aastakümnel tehtud olulistele investeeringutele“.
Bavarian Nordicu aktsia hind on viimase kolme kuu jooksul tõusnud 122%, tingituna suurest nõudlusest ahvirõugete vastu võitlemiseks mõeldud vaktsiini järele.
Haigus on Lääne- ja Kesk-Aafrikas olnud juba pikalt lokaalne, kuid alates selle aasta maist on see hakanud levima teistesse maailma riikidesse.
Sellest ajast alates on WHO andmetel laboratoorselt kinnitatud üle 15 300 juhtumi 75 riigis. Hetkel levib haigus peamiselt Euroopas.
WHO andmetel on ahvirõugete sümptomiteks kõrge palavik, tugev peavalu ja lümfisõlmede turse, samuti seljavalu ja lihasvalu.
Tavaliselt ilmnevad 1-3 päeva peale palaviku tekkimist ka nahalööve ja kahjustused.
Enamik inimesi taastub haigusest nädala jooksul ilma arstiabi vajamata. Ahvirõuged sarnanevad rõugetega, kuid on vähem ohtlikud ja vähem nakkavad.
Eelmisel laupäeval teatas Maailma Terviseorganisatsioon, et kõik, kes saavad ahvirõugete vaktsiini osalevad kliinilistes uuringutes, mille eesmärgiks on süsti tõhususe hindamine.