Peeter Proos | Vanglaplaneet
Laupäeval teatas Maailma Terviseorganisatsiooni (WHO) peadirektor Tedros Adhanom Ghebreyesus, et kiiresti levivate ahvirõugete tõttu kuulutab WHO ametlikult välja ülemaailmse tervisehädaolukorra.
“Kuigi ma kuulutan välja rahvusvahelise hädaolukorra, on hetkel tegemist puhanguga, mis levib meeste hulgas, kes seksivad meestega, eriti nende, kellel on mitu seksuaalpartnerit,” ütles Tedros pressikonverentsil Genfis.
NOW – WHO's Tedros: "I have decided that the global #monkeypox outbreak represents a public health emergency of international concern." pic.twitter.com/QPjiFSsBog
— Disclose.tv (@disclosetv) July 23, 2022
Samuti teatas Maailma Terviseorganisatsioon, et kõik, kes saavad ahvirõugete vaktsiini on osa kliinilisest uuringust, et hinnata, kas süst on tõhus.
WHO nakkusohtlike haiguste vastu võitlemise agentuuri juht Tim Nguyen märkis, et ahvirõugete vaktsiini efektiivsus ei ole teada, sest seda ei ole kunagi laialdaselt kasutatud.
„Tahaksin rõhutada üht, mis on WHO-le väga oluline. Me ei ole nende vaktsiinide tõhususes kuigi kindlad, sest neid ei ole selles kontekstis ja sellises mahus varem kasutatud,” ütles Nguyen laupäeval.
Nguyen lisas, et “kui neid vaktsiine tarnitakse, siis tehakse seda kliiniliste uuringute raames, et andmeid kogudes paremini mõista nende vaktsiinide tõhusust.”
WHO Unit Head of Global Infectious Hazards Preparedness Tim Nguyen: "We do have uncertainties around the effectiveness of these vaccines because they haven’t been used in this context and this scale before."…they are delivered in the context of clinical trial studies" pic.twitter.com/uVf14cXG9P
— Jefferey Jaxen (@JeffereyJaxen) July 23, 2022
Tundub, et peale COVID-19 mRNA eksperimentaalsete süstide kasutuselevõttu, mis erakorralise kasutusloa alusel kiirkorras välja töötati, on inimeste peal katsete tegemine juba tavaliseks muutunud.
Ahvirõugete näol on tegemist haruldase viirusega, mis reeglina kandub inimestele metsloomadelt ja on endeemiline mõnedes Aafrika riikides. Haigus võib edasi kanduda kehavedelike, piisknakkusena ja muude saastunud materjalide kaudu. Tavaliselt põhjustab haigus palavikku, löövet ja lümfisõlmede turset.