NATO ametlikest dokumentidest selgub, et sõjaline liit töötab välja uut nn kognitiivse sõja taktikat inimeste ajude kätte saamiseks, et muuta igaüks meist potentsiaalseks relvaks.
Vanglaplaneet toob teieni kaheksa osalise Ben Nortoni artikli, milles kirjeldatakse põhjalikult, et NATO ei tegele kognitiivsete relvade arendamisega mitte ainult kaitse, vaid ka ründe ja ühiskonna kahjustamise eesmärgil. Muu hulgas hoiatatakse organisatsiooni dokumentides, et ka vastane kasutab seda taktikat ja inimesed võivad enesele teadmata käituda vaenlase tahte järgi.
Eelmine osa: NATO kognitiivse sõjapidamise uuring hoiatab nn varjatud viienda kolonni eest
Kui NATO teadlane François du Cluzel, kes viis läbi uuringu kognitiivse sõjapidamise kohta, lõpetas 5. oktoobril toimunud NATO Kanada assotsiatsiooni paneelis oma sõnavõtu, alustas oma ettekannet Kanada erioperatsioonide väljaõppekeskuse komandör Andy Bonvie.
Enam kui 30-aastase Kanada relvajõudude kogemusega Bonvie rääkis sellest, kuidas lääne sõjaväelased du Cluzel’i ja teiste uuringuid kasutavad ning oma lahingutegevusse uudseid kognitiivse sõjapidamise tehnikaid lisavad.
„Kognitiivne sõjapidamine on meie jaoks uut tüüpi hübriidsõjapidamine,“ nentis Bonvie. „Ja see tähendab, et me peame uurima traditsioonilisi konfliktide künniseid ja seda, kuidas asjad, mida tehakse, on tegelikult allpool neid konflikte, kognitiivsete rünnakute ning mittekineetiliste vormide ja mittelahinguliste ohtude tasemel. Me peame neid rünnakuid paremini mõistma ning kohandama oma tegevust ja meie koolitust vastavalt sellele, et olla võimelised nendes erinevates keskkondades tegutsema.”
Kuigi ta kirjeldas NATO tegevust kui kaitsetegevust, väites et vastased kasutavad nende vastu kognitiivset sõjapidamist, oli Bonvie ühemõtteline selles osas, et Lääne sõjavägi arendab neid tehnikaid ise, säilitamaks oma „taktikalist eelist”.
„Me ei saa kaotada oma vägede taktikalist eelist, mis on äärmiselt tähtis, kuna see pole mitte ainult taktikaline, vaid ka strateegiline,“ ütles ta. „Mõnda neist erinevatest võimalustest, mis meil on ja mida me naudime, võidakse äkitselt meie vastu kasutada. Seetõttu peame me paremini mõistma, kui kiiresti meie vastased olukorraga kohanevad ning suutma ennustada, kuhu nad tulevikus suunduvad, et aidata meil säilitada edasi liikudes meie vägede taktikaline eelis.”
Järgmine osa: Kognitiivne sõjapidamine on kõige arenenum manipuleerimise vorm