Brüsseli kohus otsustas kolmapäeval, et Belgia riik peab 30 päeva jooksul tühistama “kõik koroonaviiruse vastased meetmed”, kuna nende õiguslik alus on ebapiisav.
Inimõiguste Liiga esitas hagi mitu nädalat tagasi ja vaidlustas Belgia süsteemi, mille kohaselt rakendatakse meetmeid ministri määruste abil, mis tähendab, et seda tehakse ilma parlamendi sisendita.
Kohtunik andis Belgia riigile 30 päeva, et esitada usaldusväärne õiguslik alus, vastasel juhul tuleb maksta 5000 eurot trahvi iga tähtaja ületanud päeva eest, maksimaalselt 200 000 eurot, vahendab Le Soir.
Praegused koroonaviiruse vastased meetmed põhinevad 2007. aasta tsiviilohutuse seadusel, mis võimaldab riigil “erakorralistel asjaoludel” kiiresti reageerida, kuid kohtunik on nüüd otsustanud, et need seadused ei saa olla aluseks ministri määrustele.
“Kohtunik otsustas, et seaduslikkuse põhimõtet on rikutud, sest praegune tööviis ei ole piisavalt prognoositav,” kinnitas Inimõiguste Liiga esindaja Kati Verstrepen VRT-le, lisades, et tagajärjed ei ole “nii tähelepanuväärsed”, kui järgmisel päeval meetmed enam ei kehtiks.
Praegused koroonaviiruse vastased meetmed esialgu ei muutu ja otsust uurib praegu siseministri Annelies Verlindeni kantselei, vahendab De Standaard.
Kohtuotsuse edasikaebamine on endiselt võimalik, kuid kuna tegemist on kokkuvõtliku kohtuotsusega, ei peataks edasikaebamine kohtuotsuse täitmist.
Kolmapäeva pärastlõunal arutatakse Belgia tulevast pandeemiat puudutavat seadust, mis peaks andma “püsiva õigusliku aluse piiravate meetmete rakendamiseks pandeemia ajal”.
Mitmed õiguseksperdid on juba nõudnud, et Belgia riik esitaks seaduse võimalikult kiiresti, et vältida seda, et kohtunikud tühistaksid meetmete rikkumise eest määratud trahvid, ning see otsus suurendab ainult survet selle kiireks vastuvõtmiseks.
[video_player id=8256]