Euroala tuletõke leeke ei kustutanud

E24
30. november 2010

85 miljardist eurost koosnev tuletõke, mida Euroopa Liidu liidrid Iirimaa ümber ehitada üritasid, kukkus esimeses testis läbi: euro langes, Itaalia ja Hispaania laenuintressid tõusid.

Iiri võlanakkuse hirm levis mööda euroala edasi, turuintressid tõusid eile ka Portugalis ja Belgias.

Investorid kardavad, et ELi permanentne kriisimehhanism, millelt pühapäeval kate eemaldati, on suurendanud riski, et mõni eurotsooni riikidest maksed katkestab.

Credit Suisse’i vanemnõunik Robert Parker ütles: «See, mis teie silme all sünnib, on riski ülekandmine valitsustelt investoritele.»

Tähelepanu keskmesse tõusid Itaalia ja Hispaania – kaks suurt euroala majandust, mida mõned investorid peavad liiga suureks, et läbi kukkuda. Mõlema riigi laenuvõtmise kulud tõusid Saksa omadega võrreldes euroajastu rekordkõrgustesse.

Suurima hüppe sooritas eile Itaalia, laenates finantsturgudelt 6,8 miljardit eurot ja makstes selle eest pool protsenti enam kui kuu aega tagasi.

2-aastaste Itaalia riigivõlakirjade tootlused tõusid hindade langedes enam kui 10 baaspunkti võrra 2,8 protsendi peale.

Baring Asset Managementi vanemstrateeg Alan Wilde ütles: «Kriis ei anna järele. Euro on löögi all ja nüüd on ka Itaalia esmakordselt suurde langusse tõmmatud.»

Euro kukkus 1,1 protsendi võrra 1,31 dollari tasemele. Pihta said ka aktsiaturud, indeksitest langesid FTSE Eurofirst 300 1,6 protsenti ja Dow Jonesi tööstuskeskmine 1 protsendi võrra.

Itaalia keskpanga andmetel on Itaalial Euroopa suurim riigivõlg: 1,84 triljonit eurot. Samas on paremtsentristlik valitsus omadega graafikus, et eelarvepuudujääk käesoleva aasta lõpuks 5 protsendi peale kärpida.

Turud kardavad, et peaminister Silvio Berlusconi eraelu raputavad skandaalid võivad tuua kaasa pikaajalise poliitilise ebastabiilsuse, mis omakorda võib anda hoobi tema kasinusprogrammile.

«Usalduskriis hirmutaks ära nii turud kui rahvusvahelised investorid ning paiskaks meid kiiresti samasse olukorda kui Kreeka ja Iirimaa,» ütles Berlusconi nädalavahetusel videosõnumi vahendusel oma toetajatele parlamendis.

RBC Capital Marketsi vanemanalüütik Jens Larsen ütles: «Kuigi Itaalia on sattunud pressi alla, on nende võlatase jätkusuutlik ning tootlused neid selle taseme juures veel valusalt ei nuhtle.»

Copyright The Financial Times Limited 2010.

Allikas

guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments