USA sõdurid tapsid tsiviilisikuid ja lõikasid afgaanidel sõrmi otsast

Toimetas Inga Höglund
Postimees
9. september 2010

Saksa väljaanne Spiegel Online teatas, et USA sõdurite tegevuse vastu Afganistanis on üles kerkinud tõsised süüdistused. Viit Ühendriikide sõdurit süüdistatakse tsiviilisikute tapmises ja nende kehaosade trofeedena kogumises, seitset võitluskaaslaste julmuste varjamises.

Süüdistatavad eitavad juhtunut, kuid ühe sõduri isa teatas kuritegudest sõjaväele ning teadis väga detailselt toimunut.
Viis sõjaväelast olevat oma Afganistanis viibimise ajal omal algatusel tsiviilisikuid tapnud. Vähemalt kaks süüdistatavat sõdurit olevat USA meedia teatel surnud afgaanidelt kehaosasid lõiganud ja neid trofeena kaasa võtnud.

Peamine kahtlusalune on seersant Calvin Gibbs, kes võttis ohvritelt sõrme- ja varbaluid ning hambad.

USAs räägitakse sellest juba kui suurimast sõjakuriteost ameeriklaste poolt Afganistanis. Süüdistused tulid ilmsiks, sest üks sõduritest olevat kogu brigaadile kõik hingelt ära rääkinud, vahendab Seattle Times. Lisaks rääkis ta hašiši tarbimisest rühmas ning sellest, et üks rühmakaaslastest olevat teda ka julmalt kuritarvitanud ja ähvardanud. Samuti ähvardati mees tappa, kui ta uimastite tarvitamise avalikustab. Hirmutamiseks näidati talle tapetult lõigatud sõrme.

See ei takistanud sõjaväelasel aga lugu edasi jutustamast ning mees avalikustas kohe tõendid sõjakuriteo kohta. Nüüd on juba mitmed teisedki sõjaväelased tunnistanud, et on kuulnud nn salajasest Killer-Team’ist (mõrvarühm – toim.).

Juhtumi pöördepunktiks oli kolme afgaani surm jaanuaris, veebruaris ja mais. Mehi ähvardab nüüd eluaegne vanglakaristus või surmanuhtlus.

Jalaväe sõduritena viibisid kahtlusalused terve aasta Kandaharis Lõuna-Afganistanis.

Ühe süüaluse isa võttis nüüd meedias sõna, teatades sõjaväe läbikukkumisest. Mees sõnas AP uudisteagentuurile, et tema poeg teatas talle, kuidas tema üksusekaaslased Afganistani tsiviilisikuid tapsid. Plaanis oli veel kuritegusid ning poega sunniti vaikima. Seepeale teatas isa sõjaväele mitmeid kordi sellest telefoni teel. Poeg olevat talle kirjutanud, et tapetud süütu mees oli tema eakaaslane ning ta ise kuriteo kordasaatmises ei osalenud. Samas ei osanud sõdur sellest ka kellelgi rääkida, kuna ei teadnud, keda usaldada . «Siin ei leidu enam häid inimesi. See närib mind pidevalt,» seisis sõduri kirjas perele.

Kõik kaasosalised eitavad süüdistusi ning väidavad, et tapmisteni viisid afgaanide rünnakud.
Ülekuulamised algavad tulevatel nädalatel.

Just seersant Calvin Gibbs olevat kõige julmemate sündmuste taga. Mees ähvardas teisi sõdureid ning ühel kaaslasel olevat ta käskinud surnud afgaanil sõrm maha lõigata. Mullu selgitas mees oma rühmas, kui lihtne Afganistani tsiviilisikuid pommiga tappa oleks.

Allikas

guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments