Ungari kempleb euroliiduga keskpankuri palga pärast

Chris Bryant, FT
E24
8. september 2010

Euroopa Komisjon hoiatas Ungarit, et viimane peab kohendama oma palgapiirangu seadust, mis lõikas suure tüki ka kohaliku keskpanga presidendi töötasust.

Keskpanga sõltumatuse kallale ei tohi minna, rõhutas komisjon.

Nimelt võttis Ungari uus valitsus juulis vastu seaduse, millega kehtestati riigisektori töötajatele ülempalgaks 2 miljonit forintit ehk 8800 dollarit.

Ungari keskpanga Magyar Nemzeti Banki presidendi Andras Simori jaoks tähendas see 75-protsendilist palgakärbet.

Euroopa Liidu majandus- ja finantsasjade peadirektoraat kirjutas Ungarile kirja, milles väljendab muret nimetatud meetme proportsionaalsuse ja ajastatuse pärast, kinnitas eile direktoraadi pressisesindaja.

Ungari alalisele esindajale Brüsselis adresseeritud kirjas palutakse olukorrale selgitust. Kui komisjoni muret aga arvesse ei võeta, võib tulemuseks olla rikkumismenetlus, mis tähendaks seda, et Ungaril tuleb astuda Euroopa Kohtu ette.

Ungari peaminister Viktor Orban on aga sõjakalt häälestatud. Eile oma valitsuse 100. ametisoleku päeva puhul peetud kõnes andis ta teada, et palgapiirang puudutab kõiki – kaasa arvatud pankureid ja «neid, kes Brüsselisse kaebama jooksevad».

Keskpankur Simorit on tabanud Orbani partei Fideszi süüdistusterahe, rahul ei olda mehe tegutsemisega majanduskriisi ajal, samuti kritiseeritakse teatud offshore-investeeringuid.

EL ja Rahvusvaheline Valuutafond väljendasid oma rahulolematust Ungari palgapiirangu seaduse suhtes juba eelarveläbirääkimiste käigus, mis juulikuus liiva jooksid.

Euroopa Keskpank käis antud küsimuses välja oma õigusliku arvamuse ning väitis, et madjarite seadus rikub keskpanga sõltumatust.

Euroopa Komisjoni pressiesindaja sõnutsi on oma muret väljendanud ka mitmete teiste riikide keskpankade presidendid.

Copyright The Financial Times Limited 2010.

Allikas

guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments