Peeter Proos | Vanglaplaneet
Venemaa president Vladimir Putin ütles eilses pöördumises, et Ukrainast on saanud lääneriikide “nukurežiim”.
Teatades kahe Donbassi piirkonnas asuva Ukraina separatistliku riigi tunnustamisest, selgitas Putin, et nüüd kontrollivad Ukrainat sisuliselt NATO ja Lääs.
“Ukraina on oma suveräänsuse läänele loovutanud. See pole enam isegi lääne protektoraat, vaid nukurežiimiga koloonia,” ütles Putin oma kõnes, lisades, et see kulmineerus “2014. aasta riigipöördega”, viidates miljardär George Sorose poolt läbi viidud värvilisele revolutsioonile Ukrainas.
Putin says Ukraine is a puppet of the west at about 1:40. pic.twitter.com/7QB4eo3EF3
— Chuck (@VikeKang_) February 21, 2022
Putin selgitas, kuidas lääneriigid valetasid Venemaale NATO laienemise kohta Ida-Euroopasse pärast külma sõja lõppu ja on Venemaa piirile tungimisega täielikult ignoreerinud nende julgeoleku küsimusi.
“Kui Ukraina peaks ühinema NATOga, oleks see otsene oht Venemaa julgeolekule,” ütles Putin ja lisas, et praegune geopoliitiline olukord on “nagu noa kõri peal hoidmine”.
“Kogu Ukraina võimu niinimetatud läänemeelse valiku mõte ei ole kunagi olnud ega seisne ka nüüd mitte inimeste hüvanguks, paremate tingimuste loomises, vaid Venemaa geopoliitiliste vastaste teenimises,” lisas ta.
Putin väljendas kurbust selle üle, et läbirääkimised läänega on õpetanud talle täielikku umbusaldust Washingtoni vastu ning Putin andis mõista, et Venemaa on valmis sõjaks, mille Washington kavatseb Venemaale tuua.
Putin ütles, et on 8 aastat püüdnud tuua Ukraina olukorda rahu nii, et lahku löönud vabariigid jääksid Ukraina koosseisu, kuid Washingtonis ei ole sellele eriti kaasa aidatud. Järelikult ei jää tal muud üle, kui kahte vabariiki Venemaa poolt tunnustada, mida oleks tema sõnul pidanud tegema juba aastaid tagasi. Ta sõlmis mõlema vabariigiga vastastikuse abistamise lepingud.
Moskva nõudmine Ukrainale on järgmine:
“Moskva nõuab Kiievilt kogu vaenutegevuse viivitamatut lõpetamist, vastasel juhul lasub kogu teadlik vastutus, võimaliku verevalamise jätkumise eest, täielikult Ukrainas valitseval režiimil.”
Venemaa relvajõududele on antud korraldus tagada rahu iseseisvate vabariikide territooriumil.
Loomulikult kirjeldab Lääne meedia seda kui Venemaa invasiooni.
Putin tuletas vaatajatele meelde, et “tänapäevase Ukraina lõi Venemaa”, kuna see oli kunagi osa iidsetest Venemaa aladest.
“Täpsemalt bolševistlik, kommunistlik Venemaa. See protsess algas vahetult pärast 1917. aasta revolutsiooni,” selgitas Putin.
„Bolševike poliitika tulemusena tekkis Nõukogude Ukraina, mida võib tänapäevalgi põhjusega nimetada „Vladimir Iljitš Lenini Ukrainaks“. Ta on selle autor ja arhitekt. Seda kinnitavad arhiividokumendid.“
Putin teatas, et Venemaa tunnustab Donetski ja Luganski ametlikult suveräänsete iseseisvate riikidena.
“Pean vajalikuks teha otsus, mis oleks tulnud teha juba ammu – tunnustada koheselt Donetski Rahvavabariigi ja Luganski Rahvavabariigi iseseisvust ja suveräänsust,” teatas Putin.
Putini otsus Ukraina küsimuses näib olevat nii tõsine, et selle kuu alguses ähvardas ta isegi tuumarelva kasutamisega, kui Ukraina peaks NATOga ühinema.
NB: Vanglaplaneedi Ukraina konflikti teemalised kajastused lähtuvad ajakirjanduseetika koodeksi põhimõttest, et sõna peavad saama konflikti mõlemad pooled. Eesmärgiks on tuua välja ka see informatsioon, mida Eesti peavoolumeedia ei kajasta, et inimestel oleks võimalik materjale läbi töötades oma arvamus kujundada. Hetkel jätkub sama olukord, mis nn Covidi ajal, et meedia ja poliitikud ütlevad rahvale ette, kuidas õige mõelda on – see ei ole vaba ühiskonna tunnus. Vanglaplaneet on sõja vastu ja selle kiire lõppemise poolt, kuid konflikti pole võimalik deeskaleerida, kui inimestele söödetakse ette vaid ühe poole propagandat, mis on „õige“ ja teist poolt ei kuulata, sest nemad ainult „valetavad“. Selliselt käitudes pinged ainult suurenevad. Tuleb küsida, kellele on see kasulik, kui usume vaid ühe poole „tõde“ ja kas need „tõekuulutajad“ on kuidagiviisi tõestanud, et neile lähevad inimeste kannatused korda – või pigem vastupidi?