Ginanet
22. mai 2013
Rühm aktiivseid Tallinna noori on loonud alternatiivse kaubavahetuse mudeli, mis toimib ilma vahendajate ja traditsioonilise rahata. Nad on aasta aega töötanud, et luua Ginaneti-nimelist veebikeskkonda, mis võimaldab kõigil soovijatel teostada kaupade ja teenuste vahetust kõikjal maailmas. Telegram avaldab keskkonda tutvustava artikli.
Kuulen sageli, kuidas inimesed kurdavad elu üle: Eesti vilets ilm pika talvega, õudust tekitavad teekatteolud, ebaviisakus, riigipeade ebaadekvaatsus, sotsiaalne ebaausus, pingeline töö, probleemid kodus ja loomulikult ka pidev rahapuudus. Nende probleemidega seisavad silmitsi peaaegu et kõik meie riigi elanikud, aga kui paljud on mõelnud, mida on võimalik teha, et saaksime elada paremat, lihtsamat ja õnnelikumat elu?
Olgu, meie ilmastikuga tuleb küll leppida, kuid muus osas saame midagi muuta ja ka peaksime seda tegema. Usun, et paljud kaasmaalased nõustuvad väitega, et enamik probleeme on seotud materiaalse toimetulekuga. Selleks, et pidevalt kallineva eluga sammu pidada, peavad need, kellel töökoht olemas, järjest rohkem ja pingelisemalt tööd rügama – mis on ka arusaadav, kuna maksmist nõuavad kodulaen ja järjest suuremaks muutuvad kommunaalarved, lisaks on vaja ennast riidesse panna, süüa, kindlustada oma lastele korralik haridus…
Ka juhul, kui tekib vajadus meie “tasuta” meditsiini teenuste järele, tuleb ikkagi raha maksta. Pinge kasvab, aega jääb siit ja sealt puudu, jõud hakkavad otsa saama; võimetus oma vajadusi rahuldada toob kaasa masenduse kasvu, lihtsad inimlikud rõõmud ei tekita enam rõõmu, suhted kodustega halvenevad, elu muutub algul eksisteerimiseks, siis ellujäämiseks. Kaob siht jõuda materiaalse kindlustatuseni, mis võimaldaks olla õnnelik.
Et miski muu meid ei aita, tuleks jätta lootused valitsuse ja müstiliste paremate aegade saabumise osas ning aidata end ise. Selliste mõtetega on rühm Tallinna aktiivseid noori loonud alternatiivse kaubavahetuse mudeli, mis toimib ilma vahendajate ja traditsioonilise rahata. Aasta aega on nad töötanud, loomaks Ginaneti-nimelist veebikeskkonda, mis võimaldab kõigil soovijatel teostada kaupade ja teenuste vahetust kõikjal maailmas. Projekti eesmärk on luua maksimaalselt lihtne ja läbipaistev autonoomne süsteem, mis vähendaks eelkõige inimeste kulusid ning teisalt oleks päästerõngaks ajal, kui maailmas tekib järgmine finantskriis.
Idee on ülimalt lihtne: oled toote või teenuse pakkuja ja paned oma kuulutuse üles Ginaneti keskkonnas; kui pakutavale on leitud soovija ja tehing tehtud, saad sina eelnevalt kokku lepitud koguse tingühikuid (vahetusühikuid), mida on seejärel võimalik vahetada muu teenuse või kauba vastu, mida süsteemis pakutakse. Seejuures on oluline, et tingühikuid ei saa konverteerida valuutadesse või soetada mis tahes valuuta eest.
Sel viisil on kaubavahetus teostatud tootja ja tarbija vahel vahendajateta, lihtsustades protsessi ja vähendades kulusid. Kui pakkusid halba toodet või petsid teist kasutajat, kogud negatiivset tagasisidet ja kaotad kliente. Kõrgema reitinguga kasutajad saavad aga kindlasti kõrgema nõudluse osaliseks.
Mudel võtab arvesse ka kasutajate arvu kasvu selliselt, et tingühikute kasutus jääks võimalikult mugavaks. Iga nädal arvutab süsteem kokku uute tehingutes osalenud liitujate arvu ja korrutab keskmise käibega. Saadud tulemus jagatakse olemasolevate aktiivsete kasutajate vahel. Selliselt kaasneb aktiivsete kasutajate hulga kasvuga ka süsteemis olevate tingühikute summaarse koguse kasv.
Kõik, mis praeguseks on projekti heaks tehtud, tehti raha osaluseta. Programmeerimine, disain, projektiesitlused jm on tehtud süsteemi kantud tingühikute eest. Ginaneti koduleht on juba üleval ja esimesed tehingud tehtud. Kõik, mida on vaja teha selleks, et kasutajaks hakata, on registreerida end kodulehel, pakkuda teenust või kaupa ja sooritada tehing. Ei mingeid rahalisi annetusi ega liikmetasusid.
Projekti autorid ei taotle seda, et mõne kuuga oleks loodud täiuslik majandusmudel. Selles suunas saab aga liikuda paljude inimeste abi ja osalusega. Hetkel on lehe funktsionaalsuses leitud puudusi ja neid avastatakse eeldatavasti ka hiljem, kui toimub süsteemi laienemine. Vaatamata sellele on algus tehtud ja projekt vajab kõige enam kasutajatepoolset toetust ja katsetamist.
Paljud meist kulutavad olulise osa oma vabast ajast sotsiaalvõrgustike peale – miks mitte investeerida oma aeg hoopis uue mudeli ülesehitamisele, mis vabastaks meid rahaorjusest?
Ostsid endale uue mikrolaineahju? Miks mitte vahetada oma vana ahi kahe inglise keele lisatunni vastu eraõpetajaga? Oled hea kondiiter ja kõik kiidavad sinu küpsetisi? Vahetage üks korvitäis muffineid lõõgastava ja raviva massaaži vastu!
Registreeruge, looge, pakkuge, vahetage ja soetage!
Kõik, mida vajame, on meis endis!
Ksenja Biljaja
Tõlge: Nikolai Immer ja Teilo T. London
Lisainfo: Ginanet