Audrey Decker | Defense One
USA õhujõud võtavad Mikroneesias džunglit maha, et teha ruumi uutele lennuväljadele, ütles üks kõrgema taseme ülem, märkides, et see on osa plaanist tugevdada Ameerika vägesid Indo-Vaikse ookeani piirkonnas.
Vaikse ookeani piirkonna õhujõudude ülem kindral Kenneth Wilsbach rääkis ajakirjanikele Air and Space Forces Association’i korraldatud üritusel, kavatsusest taastada hävinud USA lennubaasid, sealhulgas Teise maailmasõja aegne rajatis Tinianil, mis on väike saar Guami lähedal.
“Me hakkame Tinianil džunglit maha võtma ja me hakkame seda baasi taastama, et meil oleks olemas üsna suur ja funktsionaalne võitlusvõimeline lennuväebaas, täiendav baas, kust saaksime tegutseda. Meil on piirkonnas veel mitu sellist projekti, mida hakkame ellu viima,” ütles Wilsbach esmaspäeval.
Selle eesmärgi saavutamiseks on õhujõud oma 2024. aasta eelarveettepanekus taotlenud täiendavat rahastamist, lisas kindral, öeldes, et uued baasid oleksid osa kogu Aasias paiknevast võrgustikust, mille eesmärk on Pekingit heidutada.
“Iga täiendav lennuväli, kust ma saan tegutseda… eriolukorras, kriisi või konflikti korral on veel üks lennuväli, mille Hiina peab panema oma sihtmärkide nimekirja ja siis nende jaoks ressursse eraldama, mis kahandab nende võimet meid täielikult sulgeda,” jätkas ta.
Kuigi president Joe Biden teatas hiljuti, et tema administratsioon ei püüa Hiinat ohjeldada, on USA ametnikud korduvalt kirjeldanud Pekingit kui Ameerika peamist konkurenti. Alates ametisse astumisest 2021. aastal on Biden heaks kiitnud peaaegu igakuised läbisõidud USA sõjalaevadele vaidlusaluses Taiwani väinas, samal ajal kui Pentagon püüab oluliselt laiendada oma kohalolekut Aasia-Vaikse ookeani piirkonnas.
Wilsbach ütles Hiina sõjaliste võimete arengule viidates, et Hiina Rahvavabastusarmee on “viimaste aastakümnete jooksul palju paranenud”, väites, et Washington peab “suurendama relvajõudude eeliseid, tugevdama liite ja partnerlusi ning kujundama teabekeskkonda”, et Hiinaga sammu pidada.
“Me tahame jätkuvalt areneda, seega tõhustame oma sõjapidamisvõimekust, mille peamine eesmärk on vägivalla tõkestamine Vaikse ookeani-India piirkonnas, kuid kui see tõkestamine ei toimi, peame olema võimelised võitma. Ning me teeme seda oma jõudude moderniseerimisega,” ütles ta.
Guamist umbes 180 kilomeetrit põhja pool paikneval Tiniani saarel asuv sõjaväerajatis oli Teise maailmasõja ajal USA suurim B-29 pommituslennukite baas ning sellest ajast alates on seal regulaarselt õppuseid korraldatud. Guamil, mis on strateegiline saar Vaikse ookeani lääneosas, asub Washingtoni peamine mereväebaas.