Tyler Durden | Zero Hedge
Hiina president Xi Jinping saabus tagasi Pekingisse pärast oma kahepäevast Venemaa visiiti ja kohtumist president Vladimir Putiniga seoses Hiina pakutud Ukraina rahuplaaniga. Ukraina kriisi osas ei toimunud midagi, mida võiks pidada läbimurdeks, kuid kõnelused kutsusid esile Washingtoni kiire reaktsiooni.
Olulisemad mõjud tulenevad sellest, et Xi Jinping ja Putin lubasid kujundada uut maailmakorda ja allkirjastada mitmeid majandus-, tehnoloogia- ja strateegilise koostöö lepinguid. NBC News avaldas kolmapäeval artikli pealkirjaga “Xi ja Putin lubasid Hiina juhi lahkudes kujundada uut maailmakorda, ilma et Ukraina rahu silmapiiril oleks”. Ilmselt kõige olulisem sõnavahetus toimus enne Xi saatjaskonna lennujaama suundumist.
Xi Jinping: “Tulemas on muutused, mida ei ole 100 aasta jooksul toimunud ja me juhime neid muutusi üheskoos.”
Putin: “Olen nõus.”
Xi Jinping: “Change is coming that hasn’t happened in 100 years and we are driving this change together”
— Chief Nerd (@TheChiefNerd) March 22, 2023
Putin: “I agree”pic.twitter.com/9myzS2BsXA
Putin sõnas Xi’le, et Hiina rahuplaan “sobib Vene Föderatsiooni seisukohtadega”, kuid Bideni ametnike arvates “ei tohi lasta end petta”, sest tegemist on Moskva püüdega “sõda oma tingimustel külmutada”, nii nagu ütles USA välisminister Antony Blinken. Samuti ütles teisipäeval Riikliku Julgeolekunõukogu pressiesindaja John Kirby, et Hiina näol ei ole tegemist erapooletu vahendajaga ja et Hiina “lihtsalt korrutab Venemaa propagandat”.
Hiina välisministeerium vastas kolmapäeval ja süüdistas, et Washington “valab konfliktis ise õli tulle” oma “pideva relvatarnega” lahinguväljale. Pressiesindaja Wang Wenbinilt küsiti Kirby ja Blinkeni päev varem tehtud kommentaaride kohta.
“USA pool väidab, et Hiina seisukoht ei ole erapooletu. Aga kui erapooletu on pidev relvade tarnimine lahinguväljale? Kas see on erapooletu, et pidevalt konflikti eskaleeritakse? Kas see on erapooletu, kui lastakse kriisi mõjudel üleilmseks levida?” küsis Wang.
“Soovitame Ameerika poolel oma hoiakud Ukraina küsimuses üle vaadata, loobuda konflikti eskaleerimise suunast ja lõpetada süüdistuse veeretamine Hiina kaela,” lisas ta. Pressiesindaja rõhutas veel, et Pekingil ei ole Ukraina küsimuses “mingeid isiklikke motiive, ta ei ole seisnud tegevusetult… ega otsinud omakasu,” vaid et “see, mida Hiina on teinud, taandub ühele asjale, nimelt rahukõneluste edendamisele”.
Ta jätkas väitega, et vastupidiselt läänes levinud oletustele seisab maailma üldsus Hiina poolt välja pakutud diplomaatilise rahu poolel.
Ukraina küsimuses kostuvad hääled, mis on rahu ja ratsionaalsuse poolt. Enamik riike toetab pingete leevendamist, seisab rahukõneluste eest ja on selle vastu, et konflikti veelgi rohkem õli tulle valada. See on ka Hiina seisukoht. President Xi Jinpingi visiit Venemaale on sõpruse, koostöö ja rahu märk. Seda on rahvusvaheliselt soojalt vastu võetud. Me kutsume USAd üles mõtlema omaenda rolli üle Ukraina küsimuses, lõpetama konflikti õhutamise ja lõpetama Hiina süüdistamise.
Wang täpsustas, et “me jääme kindlalt rahu ja dialoogi saavutamise poolele ning ka ajaloo õigele poolele ja töötame koos ülejäänud maailmaga, et aidata konstruktiivselt kaasa Ukraina küsimuse poliitilisele lahendamisele.”
Paljude üllatuseks kutsus Ukraina president Zelenskõi teisipäeval Hiinat üles alustama kõnelusi edasiste rahuläbirääkimiste suunal, mis põhineksid “Ukraina valemil”. On veel teadmata, milline on Pekingi vastus, kuid seda peeti laialdaselt ootamatuks ja positiivseks lähenemiseks. Samuti on saanud selgeks, et olenemata sellest, millised rahukõnelused Hiina vahendusel ka ei õnnestuks, ei kavatse USA neid juhtida, vaid jääb tõenäoliselt kõrvale – hoolimata lähedastest suhetest Kiieviga.