Sean Miller | Infowars
Peale kolmapäevast telefonikõnet valmistuvad USA president Donald Trump ja Venemaa president Vladimir Putin kahe riigi tippkohtumiseks, mille eesmärk on lõpetada sõda Ukrainas.
„Nad keskenduvad eraldi kohtumisele ning leppisid kokku, et sobivaile abilistele antakse viivitamatult juhised vajaliku töö alustamiseks,“ ütles Kremli pressiesindaja Dmitri Peskov kolmapäeval.
Trump vihjas, et Ukraina juht Volodõmõr Zelenskõi ei pruugi rahutippkohtumisel osaleda. Trump on varem suunanud Zelenskõid pidama Venemaaga rahuläbirääkimisi, kuid viimane soovis hoopis tuumarelvi. Ukraina „võiduplaan“ hõlmab sisuliselt sõda Venemaaga, NATO liikmelisust ja kolme salajast eesmärki. Zelenskõi nõunik usub isegi, et otsene sõda USA ja Venemaa vahel oleks Ukrainale kasulik.
Pole veel selge, kus tippkohtumine toimub, kuid mõnede allikate kohaselt võib seda võõrustada neutraalne riik, näiteks Saudi Araabia või Araabia Ühendemiraadid.
„Varasemad teated viitasid sellele, et Saudi Araabia ja Araabia Ühendemiraadid on võimalikud asukohad Trumpi ja Putini tippkohtumiseks. Mõlemad Lähis-Ida riigid on konfliktis säilitanud neutraalsuse ning on pidanud dialoogi nii Venemaa kui ka Ukraina juhtidega,“ teatas RT 6. veebruaril.
Trump ise ütles, et tippkohtumine toimub tõenäoliselt Saudi Araabias ning et see võib aset leida lähitulevikus.
„Esimest korda kohtume Saudi Araabias, vaatame, kas suudame midagi saavutada… Me tunneme kroonprints [Mohammed bin Salmanit] ja ma arvan, et see oleks väga hea koht kohtumiseks,“ ütles Trump kolmapäeval Valge Maja ovaalkabinetis ajakirjanikele.
Mõlemad presidendid esitasid üksteisele ka vastastikused küllakutsed.
„Tegelikult ootame, et ta tuleb siia ja mina lähen sinna,“ ütles Trump.
„Sellise [Trumpi ja Putini] kohtumise korraldamise vajadus on kindlasti olemas. Riigipeadel on palju, millest rääkida,“ ütles Peskov kolmapäeval. „Kuid hetkel on tähtaegu võimatu prognoosida, sest töö alles algab.“
Peale kolmapäevast telefonikõnet rääkis Trump ka reedel Saksamaal toimuvast kohtumisest, kus osalevad asepresident JD Vance ja välisminister Marco Rubio. Kohtumine on märkimisväärne, kuna mõned Lääne-Euroopa poliitikud soovivad siiski sõda jätkata.
Kolmapäevane telefonikõne oli esimene kord pärast Ukraina sõja algust 2022. aasta veebruaris, kui kahe riigi juhid omavahel suhtlesid, kuna endine president Joe Biden keeldus Putiniga rääkimast.
Trump mõistab, et Bideni poliitika, mis välistab igasugused kompromissid Venemaaga, pikendab sõda ukrainlaste arvelt ja võib viia tuumasõjani. Trumpi strateegia hõlmab seevastu teatud kompromisse Venemaaga, et peatada verevalamine ja vältida võimalikku tuumakatastroofi.
„Trump on andnud märku, et tal ei ole midagi selle vastu, kui Ukraina jääb NATO-st välja, ning vihjanud, et Kiievil on vähetõenäoline tagasi saada kogu territooriumi, mille ta on Venemaale viimase kümnendi jooksul kaotanud,“ teatas RT neljapäeval.
Need kompromissid ei ole suunatud üksnes Bideni administratsiooni sõjakale poliitikale, vaid ka Zelenskõi seisukohtadele, kes ei soovi Venemaale mingisuguseid järeleandmisi teha, soovib sõda jätkata, liituda NATO-ga ning on isegi väljendanud huvi omada tuumarelvi.
Venemaa andis kolmapäeval märku, et ei kavatse vahetada Ukrainas vallutatud alasid nende Venemaa territooriumide vastu, mida Ukraina on hõivanud. Selle asemel soovib Venemaa säilitada enda kontrolli all olevad Ukraina alad ja tagasi võtta oma territooriumi. Tähelepanuväärne on, et Venemaa valdusesse läinud Ukraina aladel elavad peamiselt venekeelsed inimesed, kes üldiselt toetavad Venemaad.
Kuna rahuläbirääkimiste tippkohtumist ette valmistatakse, kasvab ka oht provokatsioonideks, mis võiksid sõda eskaleerida. Venemaa väitis hiljuti, et Ukraina kavandab provokatsioone, et meelitada NATO otsesesse sõjalisse konflikti Venemaaga.