Peeter Proos | Vanglaplaneet
Valitud president Donald Trump teatas kolmapäeval, et kavatseb määrata erru läinud armee kindralleitnant Keith Kelloggi erisaadikuks Ukraina ja Venemaa küsimustes. Selle sammuga toob Trump oma meeskonda tagasi ühe esimese ametiaja võtmenõunikest, et täita lubadust lõpetada sõda kahe riigi vahel.
„Mul on hea meel nimetada kindral Keith Kellogg presidendi abiliseks ja Ukraina ja Venemaa erisaadikuks. Keithil on silmapaistev sõjaväe- ja ärikarjäär ning ta teenis minu esimeses administratsioonis olulistel riikliku julgeoleku ametikohtadel. Ta on olnud minuga algusest peale! Koos tagame rahu läbi jõu ja muudame Ameerika ning maailma jälle turvaliseks!” kirjutas Trump sotsiaalmeedias, teatades Kelloggi valikust.
Keith Kellogg teenis Trumpi esimesel ametiajal Rahvusliku Julgeolekunõukogu staabiülemana ning hiljem ka asepresident Mike Pence’i riikliku julgeoleku nõunikuna. Lühikest aega oli ta ka Trumpi julgeolekunõunik. Lisaks presidendi abi tiitlile hakkab Kellogg juhtima jõupingutusi sõja lõpetamiseks Ukraina ja Venemaa vahel.
Kellogg kinnitas ametisse astumist samuti sotsiaalmeedias, öeldes: „Ootan võimalust töötada väsimatult, et saavutada rahu läbi jõu ja kaitsta Ameerika huve.”
Trump kandideeris presidendiks lubadusega lõpetada konflikt Venamaa ja Ukraina vahel ning ta on korduvalt öelnud, et suudaks sõja lõpetada esimese 24 tunni jooksul pärast ametisse naasmist.
Keith Kellogg on seni tegutsenud konservatiivse mõttekoja America First Policy Institute’i Ameerika Julgeoleku Keskuse kaasesimehena. Aprillis avaldas ta kaasautorluses raporti, milles soovitati USA-l kehtestada poliitika, mis suunaks konflikti relvarahu ja läbirääkimiste poole.
Raportis rõhutati, et USA peaks jätkama Ukraina relvastamist, et takistada Venemaad edasisi pealetunge tegemast või ründamast pärast relvarahu saavutamist. Samuti toodi esile, et tulevane sõjaline abi peaks olema seotud Ukraina osalemisega rahuläbirääkimistel.
Kellogg on pakkunud, et USA relvaabi tarned võiksid olla vahend Moskva survestamiseks läbirääkimistele. Juunis ütles ta Reutersile antud intervjuus, et kui Putin keeldub läbirääkimistest, peaks USA andma Ukrainale „kõik vajalikud vahendid, et nad suudaksid Venemaa lahinguväljal hävitada.”
Kellogg liitus 2022. aastal konservatiivsete rühmituste koalitsiooniga, mis kutsus seadusandjaid üles viivitama suure uue Ukraina abipaketi vastuvõtmist. Washington Posti andmetel hoiatasid Kellogg ja tema kaaslased, et suur abipakett suurendaks USA riigivõlga ja eelarvedefitsiiti.
Bideni administratsioon on viimastel kuudel võtnud Ukraina toetuseks otsustavaid samme. Hiljuti andis president Joe Biden Ukrainale loa kasutada USA ballistilisi rakette vastuseks Põhja-Korea sõdurite mobiliseerimisele, kes aitavad Venemaad Kurskis.
See samm tähistab muutust Valge Maja senises ettevaatlikus seisukohas, et selliste rakettide kasutamine võiks konflikti eskaleerida. Samas näitab see, kui olulist rolli mängib Kurski piirkond läbirääkimistes.
Kellogg kommenteeris möödunud nädalal Fox Newsis, et Bideni otsus rakette lubada annab „tegelikult Trumpile rohkem võimalusi”. „See võib tuua midagi positiivset,” lisas ta. „See avab Trumpile uusi lähenemisvõimalusi.”
Keith Kellogg hakkab tõenäoliselt tihedalt koostööd tegema Trumpi tulevase riikliku julgeolekunõuniku, Florida kongresmeni Michael Waltziga. Waltz kiitis Kelloggi valikut, kirjutades, et Kellogg „on pühendunud Ukraina sõja rahumeelse lahenduse leidmisele.”