Jamie White | Infowars
Mitmed NATO liikmesriikide juhid kaaluvad samme, et seista vastu USA vastvalitud presidendi Donald Trumpi kavatsusele lõpetada Ukraina sõda.
Ajaleht Daily Telegraph teatas esmaspäeval, et Suurbritannia, Prantsusmaa ja Poola liidrid plaanivad teha viimase katse takistada Trumpi kavatsust vähendada USA toetust Ukrainale. Suurbritannia peaminister Keir Starmer kohtus Pariisis Prantsusmaa presidendi Emmanuel Macroniga, et arutada, kuidas säilitada Ukraina toetus, kuna Trump on lubanud loobuda Bideni administratsiooni senisest Ukraina abipoliitikast ja lõpetada sõjaline abi Venemaa vastu võitlemisel.
„Soovime ära kasutada aega kuni 20. jaanuarini [kui Trump ametisse astub], et mitte jätta kõike uue administratsiooni otsustada,“ ütles üks Briti valitsuse allikas väljaandele.
Samuti kinnitas endine Euroopa Ülemkogu president ja praegune Poola president Donald Tusk, et ta „koordineerib aktiivselt“ koostööd Euroopa riikidega, et jätkata Ukraina toetamist Venemaa vastu võitlemisel.
„Kahtlemata on uus poliitiline olukord meile kõigile tõsine väljakutse, eriti kui arvestada, et sõda võib lõppeda kokkuleppega USA ja Venemaa uue presidendi vahel,“ ütles Tusk Poola telekanalile TVP.
„Järgmiste päevade jooksul hakkame tihedalt koordineerima koostööd nendega, kes jagavad meie arusaama geopoliitilisest ja transatlantilisest julgeolekust ning Ukraina olukorrast,“ lisas Tusk.
Tusk rõhutas, et Trumpi plaan sõda lõpetada kujutab endast „suurt ohtu Poolale ja Poola huvidele“, kuna Poola jagab Venemaaga ühist piiri.
Trump on lubanud teha tööd rahuleppe nimel Ukraina ja Venemaa vahel, vähendades USA sõjalist osalust. Kuigi täpne plaan pole veel teada, on kaalutud ettepanekuid, mis võivad hõlmata demilitariseeritud puhvertsooni loomist kahe riigi vahele, Venemaa kontrolli alla läinud Ukraina alade loovutamist Moskvale ning 20-aastast garantiid, et Ukraina ei ühine NATOga.
Pärast oma hiljutist valimisvõitu on Trump juba suhelnud Saksamaa liidukantsleri Olaf Scholzi, Ukraina presidendi Volodõmõr Zelenskõi ja Venemaa presidendi Vladimir Putiniga, et arutada Euroopa rahu saavutamise võimalusi.
USA rahvusliku julgeoleku nõunik Jake Sullivan ütles pühapäeval, et Biden plaanib järgmise 70 päeva jooksul veenda Kongressi ja uut administratsiooni, et USA ei tohiks Ukrainast loobuda, kuna see suurendaks ebastabiilsust Euroopas.
„President Bidenil on järgmise 70 päeva jooksul võimalus selgitada Kongressile ja ametisse astuvale administratsioonile, et USA ei tohiks Ukrainat hüljata, sest see suurendaks ebastabiilsust Euroopas,“ ütles Sullivan CBS Newsile.
Praegune poliitiline ja majanduslik eliit, kes on Trumpi võimes rahu saavutada pikka aega kahelnud, on nüüd mures, et ta võib lõpetada Ukrainale antava miljarditesse ulatuva rahalise abi ning seda püütakse takistada.
Kõik arutavad, et kuidas Trump mõtleb!
Miks keegi ei aruta, et kuidas Putin mõtleb?
Putin on lahti saanud oma viimasest opositsionäärist (Navalnõist) ja ühtegi uut ei ole ka asemele tulnud. 10-15 aasta eest tuldi Moskvas “putin uhadi” plakatitega tänavale, nüüd enam keegi ei tule.
See ongi selle sõja tulem ja Putinile isiklikult on see ju kasulik.
Vaevalt, et Putin ühegi Trumpi rahuplaaniga nõustuda saaks. Siis peaks ta mingi uue kriisi leidma, mille lahendamise suur juht saaks ta ise olla.