Peeter Proos | Vanglaplaneet
Facebooki grupis „EI FOSFORIIDILE!“ kerkis küsimus Eesti Geoloogiateenistuse (EGT) juhi Sirli Sipp Kulli võimaliku huvide konflikti kohta. Grupis jagati linki, mis juhib tähelepanu asjaolule, et Sipp Kull täidab kahte olulist ametikohta: lisaks EGT juhtimisele on ta tegev ka ettevõttes BiotaTec OÜ, mis keskendub maavarade kaevandamise ja metallide eraldamise tehnoloogiatele.
Grupi administraator ja ERK-i juhatuse liige Andri Kiige rõhutas, et Sipp Kulli juhtroll BiotaTecis, mis tegeleb maavarade ja gaasieraldamise uuringutega, võib kaasa tuua huvide konflikti. Tema sõnul võib selline topeltroll tekitada korruptsiooniohu ja panna Sipp Kulli positsiooni, kus tema eraettevõtte ja avaliku ameti huvid võivad teineteist mõjutada.
“Kui Geoloogiateenistus (samuti selle juht) peaks esindama avalikku huvi, siis OÜ BiotaTeci huvi on teenida kasumit ja viia läbi mistahes uuringuid, mille eest makstakse,” märkis Kiige.
Niisiis on mure keskmes EGT kui sõltumatu teadusasutuse roll ning risk, et Sipp Kulli positsioon BiotaTecis võib mõjutada ametkonna objektiivsust ja suunata seda ettevõtte kasuks. BiotaTec on viimastel aastatel arendanud projekte, mis keskenduvad graptoliitargilliidist gaasi eraldamisele – valdkonnale, mis langeb kokku EGT uurimisfookusega. Seetõttu tekib küsimus, kas BiotaTecil võib olla ligipääs riiklikele uuringutele ja kas nende andmete kasutamine võiks pakkuda ettevõttele konkurentsieelist.
Oluline küsimus on ka see, kas EGT otsustusprotsessid, mis hõlmavad näiteks fosforiidimaardlate potentsiaalse kaevandamise hindamist, on täielikult vabad eraettevõtete mõjust. Avalikkus ootab kinnitust, et EGT otsused kajastavad vaid avalikke huve ning BiotaTec ei oma eelist positsioonis, mis võiks riikliku teadusasutuse otsustusi suunata.
Samuti tuleb tagada, et EGT riiklikult kogutud teadusandmed oleksid kõigile huvigruppidele võrdselt ja avatult kättesaadavad. Avalik huvi nõuab, et välistatakse igasugune võimalus, kus BiotaTec või mõni muu ettevõte saaks tänu nendele andmetele eelise ja seeläbi tugevdaks oma turupositsiooni. Läbipaistvuse põhimõtte kindlustamine on oluline usalduse säilitamiseks EGT ja teiste riiklike teadusasutuste vastu.
Fosforiidi kaevandamise potentsiaalne keskkonnamõju on samuti teema, kus oodatakse, et EGT tegevus lähtub puhtalt avalikest huvidest, mitte Sipp Kulli ärilistest huvidest BiotaTecis. Üldsuse jaoks on oluline kindlus, et juhitava asutuse seisukohad ja otsused on kooskõlas teaduslike andmetega, välistades kaevandamiskavade soosimise, mis võivad keskkonda kahjustada.
Küsimusi süvendab ka BiotaTeci majanduskasv viimastel aastatel. Alates 2021. aastast on ettevõtte tegevus jõudsalt kasvanud, ulatudes 2023. aastal 220 000 eurose käibeni. Ajaliselt langeb see kokku perioodiga, mil fosforiidi teemad Eestis taas avalikkuse tähelepanu all on.