Zoltán Kottász | The European Conservative
Slovakkia peaminister Robert Fico on taas kord väljendanud oma vastuseisu Ukraina liitumisele NATO-ga, märkides, et see pole tema valitsusajal võimalik.
„Ukraina NATO-sse astumine looks eeldused kolmandaks maailmasõjaks,“ ütles Fico 6. oktoobril antud intervjuus, päev enne ametlikku visiiti Ukrainasse.
Ungari konservatiivne valitsus ja aasta tagasi võimule tulnud Fico kabinet on ainsad Euroopa Liidu valitsused, kes on seni keeldunud Ukrainale relvaabi andmast ja kritiseerinud EL-i Venemaa-vastaseid sanktsioone, väites, et need kahjustavad Euroopa majandust.
Slovakkia ja Ungari on olnud pingelistes suhetes Kiieviga alates Ukraina otsusest peatada Venemaa Lukoili naftatoru kaudu toimuv naftaeksport Ungarisse ja Slovakkiasse, mis seab nende riikide energiajulgeoleku ohtu.
Robert Fico kordas Ungari peaministri Viktor Orbáni üleskutset rahule, öeldes, et EL peaks toetama rahuprotsessi, mitte eskaleerima Venemaa ja Ukraina vahelist konflikti.
„Ma ei mõista, miks Euroopa toetab relvaabi kaudu konflikti riigis, kus slaavlased tapavad üksteist,“ ütles Fico pühapäeval.
Sellised seisukohad ja Fico soov ajada iseseisvat välispoliitikat on ärritanud Euroopa liberaalseid ringkondi, kes süüdistavad tema valitsust õigusriigi põhimõtete rikkumises ning kaaluvad talle EL-i rahastuse peatamist.
Mais pääses Fico eluga atentaadikatsest, mille korraldas Ukrainat toetav meeleavaldaja. Ta on varem öelnud, et konflikti ei saa sõjaliselt lahendada: Venemaa ei loobu Krimmist, mis annekteeriti 2014. aastal, ega Ida-Ukraina aladest, mis on nüüdseks on okupeeritud. Fico arvates peaks Euroopa arvestama võimalusega, et Venemaa saavutab sõjalise võidu, ja NATO sekkumine kutsuks esile uue maailmasõja.
Kuigi NATO liikmesriigid toetavad Ukraina liitumist alliansiga, näeb liitumine ette kõigi NATO liikmete heakskiitu ja sõltub sõjalise konflikti lõppemisest Venemaaga.
Sellegipoolest kinnitas NATO uus juht Mark Rutte oma hiljutisel visiidil Ukrainasse, et „Ukraina on NATO-le lähemal kui kunagi varem“.
Slovakkia peaminister küll leiab, et Ukraina liitumine NATO-ga oleks Moskvale provokatsioon, kuid ei ole vastu Ukraina Euroopa Liidu liikmelisusele. „Toetame teie teekonda EL-i 100% ulatuses. Teie liikmelisus on meie jaoks oluline ja väärtuslik,“ ütles Fico oma Ukraina kolleegile Denõss Šmõhalile esmaspäeval Lääne-Ukrainas Uzhhorodis toimunud kohtumisel.
Sõda lõppeb siis, kui rahvaarvu on vähendatud piisavalt ja maavararikkad maad vabastatud omanikest. Ja tohutul hulgal leskesi ja lapsi, keda 1% kuritarvitama hakkab.
Aga! Sõda lõppeb ka siis, kui kustutada ära need mõttetud söödikud parasiidid/1%.
Minge esitake väljakutse kurjajuurele. Jätke kurjuse viljad mädanema. Need kaovad iseenesest, kui juur hävitatud.
No selleks ajaks on juba väga palju eurooplasi üles ärganud. Kui nad saavad teada, mida see sõda tegelikult tähendab, siis seegi on pidepunkt sõja lõppemisele…kui just kusagilt ei tule valelippu.