Jonathon Van Maren | Lifesite
32-aastane Alžeeria päritolu migrant, keda Prantsuse meedias tuntakse kui “Mehdi F.”, mõisteti 2019. aastal süüdi alla 15-aastase lapse vägistamises ja teda karistati nelja aastase vangistusega. 2021. aastal tehti talle ka riigist väljasaatmise otsus.
Süüdimõistetu püüdis teha kõik, et Prantsusmaale jääda. 2020. aastal lükkas Prantsuse Kodakondsuseta Põgenike Kaitse Amet tema asüülitaotluse tagasi. Prantsuse seaduste kohaselt on õigus asüüli andmisest keelduda või see tühistada, kui taotleja on riigis süüdi mõistetud vähemalt kümneaastase vangistusega karistatavas kuriteos ning kui tema kohalolek kujutab ühiskonnale tõsist ohtu.
Mehdi esitas kaebuse ja Asüülikaebuste Rahvuslik Kohus (CNDA) tühistas varasema otsuse. Mehdi väidab nüüd, et identifitseerib end transsoolisena ning tema sõnul ohustaks tagasipöördumine Alžeeriasse teda seal levinud transfoobia tõttu. Prantsusmaa Riiginõukogu nõustus selle seisukohaga, otsustades, et Mehdi võib jääda Prantsusmaale enda turvalisuse huvides.
Mehdi advokaat Isabelle Zribi selgitas, et tema klient on „soovahetuse protsessis, et saada naiseks” ja kardab Alžeerias tagakiusamist soolise identiteedi tõttu. CNDA rõhutas: „Mehdi F. toimikusse kogutud dokumendid ja tema spontaansed ning põhjendatud ütlused võimaldasid tõendada tema soolist identiteeti ning tagakiusamise ohtu Alžeeriasse naasmise korral.”
Prantsuse ühiskonnas on tekkinud küsimusi, kas laste turvalisuse kaalutlus on sellises olukorras kõrvale jäetud. CNDA sõnul on Mehdi olnud koostööaldis, väljendanud kahetsust ning soovi ühiskonda ja tööturule lõimumiseks. Samuti saab ta psühhiaatrilist tuge ja abiorganisatsioonide abi.
Kohus kaebas CNDA otsuse edasi Prantsusmaa ülemkohtusse, kuid ülemkohus jättis otsuse jõusse, märkides, et vägistamissüüdimõistmine iseenesest ei anna alust asüülitaotluse keeldumiseks.