Peeter Proos | Vanglaplaneet
Teisipäeva hommik algas Iisraelis põrutavate teadetega, et Iraan on tulistanud Iisraeli pihta enam kui sada ballistilist raketti. Iisraeli kaitsevägi (IDF) teatas, et on aktiveerinud oma Arrow-2 ja Arrow-3 raketitõrjesüsteemid, et rünnakud tõrjuda. Õhuhäiresignaalid kostavad Jeruusalemmas ja mitmel pool mujal riigis.
Missile or missile fragment impacts in downtown Tel Aviv pic.twitter.com/q7OPhvRiZl
— Jim Sciutto (@jimsciutto) October 1, 2024
Iisraeli armee raadio vahendas, et Iraani riigimeedia kinnitas raketirünnaku toimumist. Samuti levivad meedias videod, kus on näha rakettide startimist Iraani territooriumilt. Spekulatsioonid Iraani võimalikust kättemaksust said hoogu pärast Hezbollah juhtfiguuri Hassan Nasrallahi surma, kes hukkus reedel Iisraeli poolt korraldatud õhurünnakus Beirutile.
Valge Maja on hoiatanud, et järgmise 12 tunni jooksul võib oodata ulatuslikku raketirünnakut, millega võidakse sihtida nii sõjalisi kui ka valitsushooneid. USA ametnike sõnul valmistuvad nad aktiivselt Iisraeli toetama, nagu tehti aprillis, kui Iraan korraldas droonirünnakuid Iisraeli vastu. Tookord tulistasid USA hävitajad alla mitu Iraani drooni.
Anonüümne USA ametnik ütles agentuurile Reuters, et Iisraeli vastu kavandatav rünnak võib olla sama suur või isegi suurem kui Iraani aprillikuine rünnak, mille käigus tabati Iisraeli mitmel rindel. Samas rõhutati, et hinnangud võivad veel muutuda.
USA ja Iisraeli kaitseministrid Yoav Gallant ja Lloyd Austin arutasid hiljuti ühiseid ettevalmistusi Iraani rünnakute tõrjumiseks. USA on teatanud täiendavate vägede saatmisest Lähis-Itta, et olla valmis Iisraeli ulatuslikuma konflikti korral toetama. Samuti on regiooni saadetud F-15, F-16, F-22 ja A-10 hävituslennukeid koos vajaliku personali ja tugimeeskondadega.
Kuigi Iraani meedia ei ole rünnaku kavandamist kinnitanud, püsib olukord pingeline. Naftaturg on olukorrale reageerinud, tõstes WTI toornafta hinda ligi 4%. Iisraeli sõjaväe esindaja Daniel Hagari ütles, et seni ei ole Iraani otsest õhurünnakut tuvastatud, kuid USA partnerid on teatanud Iraani plaanidest lähiajal rakette tulistada.
Iisraeli invasioon Liibanoni ja sellele järgnenud Iraani raketirünnak Tel Avivi vastu on sotsiaalmeedia kihama pannud. Paljud kasutajad nõuavad Iraani täielikku hävitamist, sealhulgas ka tuumarelva kasutamist. Kuigi selline tegevus oleks ülemaailmselt katastroofiline ja võiks viia kolmanda maailmasõjani, levivad sellised üleskutsed kiiresti.
Lõuna-Carolina senaator Lindsey Graham ei soovitanud küll Iraani vastu tuumarelva kasutada, aga kutsus siiski üles pommitama Iraani naftarafineerimistehaseid, et kahjustada riigi majanduslikku võimekust.
Pärast Iraani rakettide maandumist Tel Avivis tegi endine USA president Donald Trump avalduse, kritiseerides praegust administratsiooni ja hoiatas, et maailm on kolmanda maailmasõja lävel. Trump väitis, et tema ametiajal valitses Lähis-Idas rahu ja Iraan oli kontrolli all. “Kui Kamala Harris saab veel neli aastat võimul olla, mattub maailm leekidesse,” ütles Trump.
Ta süüdistas president Joe Bidenit ja asepresident Harrist tegevusetuses, mis on viinud maailma sõjalisse ja majanduslikku kaosesse. Trump lisas, et tema juhtimise all poleks toimunud ei Ukraina sõda, Afganistani katastroofi ega praegust inflatsioonikriisi.
Lähis-Ida pingeid süvendab Iisraeli ja Iraani konflikt, millel võivad olla laiaulatuslikud globaalsed tagajärjed. Iraani ulatuslik raketirünnak ja sellele järgnevad reaktsioonid võivad viia laiemate sõjaliste kokkupõrgeteni, mis mõjutavad mitte ainult seda piirkonda, vaid ka maailmamajandust ja poliitilist tasakaalu.