Zoltán Kottász | The European Conservative
Ukraina president Volodõmõr Zelenskõi lahkus Washingtonist, saamata USA president Joe Bidenilt luba kasutada lääneriikide kaugmaarakette Venemaa sügavamate sihtmärkide ründamiseks.
Zelenskõi on survestanud Ameerika Ühendriike ja teisi lääneriike andma Ukrainale loa rünnata Venemaa territooriumi sügavamaid sõjalisi sihtmärke, sealhulgas relvaladusid ja muid sõjalisi objekte. Seni on lääneriigid lubanud kasutada kaugmaarakette ainult Venemaa piiri lähedastes piirkondades.
Biden ja Zelenskõi ei käsitlenud seda teemat oma ühisel pressikonverentsil 26. septembril. USA on olnud ettevaatlik, püüdes vältida Venemaa provotseerimist, eriti pärast seda, kui Venemaa president Vladimir Putin teatas hiljuti riigi tuumadoktriini muudatustest.
Uue doktriini kohaselt võib Kreml käsitleda lääne tiibrakettide või muude tavarelvade massilist tulistamist Venemaa suunal kui tuumariikide koordineeritud rünnakut, andes neile õiguse kasutada tuumaarsenali oma kaitseks.
The New York Times viitab USA luure hinnangule, mille kohaselt Venemaa vastaks suure tõenäosusega USA ja selle liitlastele jõulisemalt, kui Ukrainale antakse luba kasutada Ameerika, Briti ja Prantsuse päritolu kaugmaarakette Venemaa sügavamate sihtmärkide tabamiseks.
Ukraina on juba kasutanud mõningaid neist rakettidest (Ameerika toodetud ATACMS, Briti Storm Shadow ja Prantsuse SCALP rakette) Venemaa sõjaliste sihtmärkide ründamiseks Krimmi poolsaarel.
Samas seab luure hinnang kahtluse alla, kas kaugmaarakettide kasutamine Venemaa vastu suudaks muuta sõja kulgu, mis on kestnud üle kahe ja poole aasta. Ukrainal on neid relvi piiratud koguses ning pole selge, kui palju lääneriigid neid veel tarnida suudaksid.
Zelenskõi ja Ukraina juhtkond on püüdnud näidata, et Moskva „punased jooned“ on pelgalt bluf, viidates Ukraina rünnakutele Venemaa Kurski piirkonnas. Ukraina juhtkond väidab, et rünnakud Venemaa vastu ei ole toonud kaasa tõsiseid tagajärgi, hoolimata Putini ähvardustest.
Vaatamata sellele lubas Joe Biden Ukrainale täiendavat sõjalist abi, mille kogusumma ulatub ligi 8 miljardi dollarini. „Täna teatasin ma julgeolekuabi suurendamisest Ukrainale ja täiendavatest meetmetest, et aidata Ukrainal see sõda võita,“ ütles Biden oma avalduses. Uus abipakett sisaldab esmakordselt täppisjuhitavaid rakette, mille ulatus on umbes 130 kilomeetrit, võimaldades Ukrainal rünnata Venemaa jõude kaugemalt.
Zelenskõi kohtus reedel New Yorgis vabariiklaste presidendikandidaadi ja endise presidendi Donald Trumpiga. Trump on varasemalt küsinud, miks Ameerika Ühendriigid on andnud Ukrainale miljardeid dollareid ning on lubanud sõja kiiresti lõpetada, kui ta peaks taas Valgesse Majja naasma. Samuti on ta oma kampaaniaüritustel öelnud, et Ukraina oleks pidanud loovutama osa oma territooriumist Venemaale, et saavutada rahu.