Anthony Murdoch | Lifesite
Kanada keskpanga (Bank of Canada, BOC) plaanid luua keskpanga digitaalne valuuta ehk „digitaalne dollar” on kõrvale jäetud.
Keskpanga ametnikud teatasid, et pärast aastaid kestnud uurimist ei plaanita enam elektroonilise „loonie” ehk digitaalse valuuta kasutuselevõttu.
„Pank on läbi viinud põhjalikud uuringuid, et mõista keskpanga digitaalse jaekaubandusvaluuta võimalikku mõju. See hõlmas nii majanduse ja finantssüsteemi analüüsi kui ka tehnoloogiliste lahenduste uurimist, kuidas pakkuda turvalist ja kättesaadavat digitaalset rahavormi,” teatas keskpank Kanada meediale.
Selle asemel, et ressursse suunata digitaalse dollari arendamisele, keskendub keskpank nüüd Kanada maksesüsteemide arendamisele.
Varajasemad uuringud on näidanud, et enamik kanadalasi ei soovi digitaalset dollarit. BOCi läbi viidud avaliku küsitluse kohaselt eelistab enamus kodanikest sularaha ja ei toeta riikliku valuuta digitaalset versiooni.
Eelmisel aastal tunnistas keskpank, et CBDC ehk keskpanga digitaalse valuuta loomine ei ole hetkel vajalik, sest paljud inimesed kasutavad jätkuvalt sularaha. Panga sõnul kaalutakse digitaalse valuuta kasutuselevõttu vaid juhul, kui tarbijad seda otseselt nõuavad.
Teade tuleb pärast seda, kui keskpank oli juba esitanud taotluse digitaalse valuuta kaubamärgi registreerimiseks.
Augustis palus Kanada konservatiivide partei toetust seaduseelnõule, mis keelaks föderaalvalitsusel tulevikus CBDC loomise ning sätestaks, et sularaha jääks tasumise eelistatud vahendiks.
Konservatiivide juht Pierre Poilievre on lubanud, et kui temast saab peaminister, peatab ta igasuguse digitaalse valuuta või kohustusliku digitaalse ID süsteemi loomise.
CBDC vastased on aktiivselt kutsunud kodanikke üles kasutama sularaha ning boikoteerima ettevõtteid, mis sularaha ei aktsepteeri, et takistada digitaalsete valuutade kasutuselevõttu.
Kuigi mõned ametnikud on nimetanud digitaalset valuutat tulevikulahenduseks, hoiatavad paljud eksperdid, et selline tehnoloogia võiks piirata kodanikuvabadusi ning seda kasutataks kontrollivahendina, sarnaselt Hiinas levinud sotsiaalse krediidi süsteemile.