Tyler Durden | Zero Hedge
Ukraina president Volodõmõr Zelenskõi ütles 20. septembril Kiievis ajakirjanikele, et tema “võiduplaan”, mida ta kavatseb lähiajal esitleda Ameerika Ühendriikidele ja teistele liitlastele, sisaldab Ukraina partneritelt kiireid otsuseid ning luba kasutada läänerakette sihtmärkide tabamiseks Venemaa sügaval sisemaal.
Zelenskõi tegi need avaldused pressikonverentsil, mis toimus Euroopa Komisjoni presidendi Ursula von der Leyeni visiidil Kiievis.
The Epoch Timesi ajakirjanik Tom Ozimek kirjutab, et Zelenskõi sõnul kavatseb ta 26. septembril Washingtonis kohtuda president Joe Bideniga ja tutvustada talle oma “võiduplaani”, mille üksikasjad on praegu veel napid.
“Esmalt arutan ma kõik detailid Ameerika Ühendriikide presidendiga läbi,” ütles Zelenskõi. “Enamik otsuseid selle plaani elluviimiseks sõltub temast. Muidugi ka teistest liitlastest, kuid on teatud aspekte, mis sõltuvad otseselt USA toetusest ja heast tahtest. Ma loodan, et ta toetab seda plaani.”
Zelenskõi lisas, et plaani edu sõltub “meie partnerite kiiretest otsustest”, märkides, et võtmeotsused peaks langetama ajavahemikus oktoober kuni detsember.
“Me tõesti tahame näha selle plaani toimimist ja kui see õnnestub, siis saame öelda, et see plaan töötas,” ütles ta.
Reedesel briifingul Kiievis selgitas Zelenskõi Observerile, et plaan näeb ette rünnakuid sügaval Venemaa territooriumil, kasutades selleks Lääneriikide rakette, mille kasutamist on USA ja Suurbritannia seni keelanud.
Zelenskõi märkis, et kui Biden lubaks kasutada USA poolt tarnitud rakette Venemaa sees rünnakute sooritamiseks, “läheks ta sellega ajalukku”.
“Bidenil on võimalus tugevdada Ukrainat ja teha otsuseid, mis kaitsevad Ukraina iseseisvust. Ma arvan, et see on ajalooline missioon,” lisas ta.
Reedel sotsiaalmeedias tehtud avalduses ütles Zelenskõi, et tema ja tema meeskond valmistuvad läbirääkimisteks Ameerika Ühendriikides, kus ta kavatseb kohtuda ka endise presidendi Donald Trumpi ja asepresidendi Kamala Harrisega.
“Me oleme valmis esitama konkreetse plaani – mitte ainult selleks, et Ukraina püsima jääks, vaid ka selleks, et kohe praegu tugevdada meie vastupanuvõimet ja meid võidule lähemale viia,” ütles Zelenskõi.
16. septembril täpsustas Zelenskõi, et plaan on peaaegu valmis ja põhineb neljal sambal: sõjaline, poliitiline, diplomaatiline ja majanduslik tugi.
Zelenskõi andis hiljuti CNN-ile intervjuu, kus ta selgitas plaani nelja osa veidi täpsemalt.
“See puudutab julgeolekut, Ukraina geopoliitilist positsiooni ja väga tugevat sõjalist toetust. Samuti majanduslikku toetust ja otsuseid, mis on minu arvates väga olulised,” ütles ta.
Venemaa on hoiatanud, et kui lääneriigid lubavad Ukrainal Venemaa territooriumil sihtmärkide tabamiseks kasutada läänerakette, võib see olla võrdne sõja kuulutamisega.
Mõni päev tagasi hoiatas Venemaa presidendi lähedane liitlane Vjatšeslav Volodin, et kui Lääs annab Ukrainale loa kasutada pikamaarakette Venemaa territooriuml, võib see viia tuumasõjani.
Venemaa välisministeeriumi pressiesindaja Maria Zahharova ütles reedel, et kui Lääs soovib tõsiselt kaaluda sõja lõpetamist, siis peaks ta lõpetama relvade tarnimise Ukrainale ja “terroristliku tegevuse” toetamise.
“Niipea, kui nad lõpetavad relvade tarnimise Kiievi režiimile ja lõpetavad terroristliku tegevuse toetamise, võib seda tõlgendada signaalina, et nad otsivad poliitilist ja diplomaatilist lahendust,” ütles ta.
Michael Carpenter, USA riikliku julgeolekunõukogu Euroopa osakonna vanemdirektor, ütles Voice of Americale, et Zelenskõi meeskonna ja Bideni administratsiooni vahel käivad aktiivsed arutelud Ukraina vajaduste üle kaugmaa löögivõimekuse osas.
“Meil käib väga põhjalik vestlus selle üle, millist abi Ukraina kõige enam vajab, et olla tugevamas positsioonis,” ütles ta. Carpenteri sõnul on Ukraina suveräänsuse ja edu toetamine Bideni jaoks tema ametiaja pärandi võtmeküsimuseks.