Angeline Tan | Lifesite
Peale seda, kui Maailma Terviseorganisatsioon kuulutas augustis ahvirõuged (mpox) rahvusvahelise tähtsusega rahvatervise hädaolukorraks (PHEIC), teatas Singapuri tervishoiuministeerium 4. septembril, et kõik arstid ja tervishoiuasutused peavad viivitamata tervishoiuametile teatama kõigist ahvirõugete juhtumitest.
Singapuri terviseameti hinnangul on ahvirõuged „viirushaigus, mida põhjustavad kaks erinevat viiruse tüve, mida tuntakse kui Clade I ja II,“ kusjuures Clade I juhtumeid peetakse tõsisemaks kui Clade II juhtumeid.
Uudisplatvormi Mothership.sg andmetel on mpoxi kõige levinumad sümptomid villidega sarnanev lööve ja palavik, kuigi „meditsiiniliselt haavatavatel inimestel võivad tekkida ka tõsised tüsistused või surm“.
Vastavalt tervishoiuameti veebisaidil avaldatud teatele testivad haiglad kõiki esmatasandi tervishoiuteenuse osutajate poolt tuvastatud Clade I kahtlusega juhtumeid nahakahjustuste tampooniproovide polümeraasi ahelreaktsiooni (PCR) testide abil, et saada kinnitust viiruse esinemise kohta.
Samas tunnistati veebilehel, et “veel ei ole olemas kiirtestikomplekte, mis oleksid piisavalt täpsed mpoxi diagnoosimiseks”.
Pärast Clade I juhtumi kinnitamist alustab terviseamet viivitamatult juhtumiga seotud lähikontaktide eraldamist valitsuse poolt määratud karantiiniasutusesse ja seda kuni 21 päevaks. Nii pikk karantiiniperiood meenutab Singapuri rangeid karantiinimeetmeid, mis kehtisid COVID-19 haripunktis 2021. aastal.
„Me jälgime olukorda tähelepanelikult koos oma rahvusvaheliste kolleegidega ja oleme valmis otsustavalt reageerima, kui olukord peaks muutuma,“ seisab Singapuri tervishoiuministeeriumi pressiteates, mida tsiteeris Mothership.sg.
Singapuri valitsus on andnud loa vaktsiinile, mis peaks väidetavalt aitama ahvirõugete vastu võidelda. Tervishoiuministeeriumi pressiteates seisab, et vaktsiin, mille nimeks on Jynneos, antakse kahele sihtrühmale: tervishoiutöötajatele, kellel on kõige suurem risk haigusega kokku puutuda, ning ahvirõugetega nakatunud isikute lähikontaktsetele.
Terviseamet väidab, et tegemist on elus nõrgestatud (mittepaljuneva) vaktsiiniga ning lisab, et immuniseerimise ekspertkomitee soovitab ühe annuse manustamist 14 päeva jooksul pärast kokkupuudet, et vähendada nakatumise riski.
Terviseamet teatas, et ahvirõugete lähikontaktsetele tehakse vaktsiin karantiini ajal, kuid ei täpsustanud, kas neil on võimalus vaktsineerimisest keelduda või mitte.
Samuti kinnitas amet, et olemasolev Jynneose vaktsiinide varu on piisav vastavalt Singapuri hetke vaktsineerimisstrateegiale.
„Me jälgime olukorda pidevalt ning kohandame oma vaktsineerimisstrateegiat vastavalt sellele, kuidas ahvirõugete levik ja vaktsiinivarud üle maailma muutuvad,“ selgitas ministeerium.
COVID-19 kriisi ajal kehtestas Singapuri valitsus karmid sulgemised ja katsetas uusi vaktsineerimiskampaaniaid. Valitsus ei talunud vähimatki vastuseisu oma vaktsiinide pooldavale poliitikale ning oli vaktsiinivastaste suhtes väga range. 2022. aastal pidid kõik usuasutused, sealhulgas katoliku kirikud, järgima valitsuse määratud “vaktsineerimise-põhiseid ohutusnõudeid“. Need, kes otsustasid tervise või eetika kaalutlustel mitte vaktsineerida, sest vaktsiine seostati abordiga, ei saanud enam vabalt kirikus käia. Usulisi erandeid neile, kes kahtlesid vaktsiinide eetikas, ei tehtud.