Ukraina suur kaotuste arv ja raskused oma elanikkonna värbamisel tähendavad, et Euroopa Liit hakkab üha enam Euroopa noori värbama ja seda eriti Ukraina lähedal asuvatest piirkondadest, et võidelda Venemaa vastu, ütles Ungari välisminister Péter Szijjártó pärast kohtumist EL-i välisministritega.
„Ukraina kaotused muutuvad üha talumatumaks, Ukraina mehi ei lasta Ukrainast välja ja nüüd tahetakse Euroopa noori sõjaväkke värvata. On ilmne, et kui olukord kisub tõsiseks just selles piirkonnas, siis hakatakse rääkima, et esimesena peaks sekkuma geograafiliselt lähedal asuvad sõdurid. Nad plaanivad Kesk-Euroopa noored, sealhulgas ungarlased, sõtta saata, rakendades Euroopa Liidu ülest kohustuslikku ajateenistust,“ ütles Szijjártó Ungari meediale antud intervjuus.
Ungari välisminister ütles, et ta on kindlalt vastu mis tahes püüdlustele kehtestada Euroopa kohustuslikku ajateenistust, märkides: „Käed eemale Kesk-Euroopa rahvast, käed eemale Ungari noortest, me ei luba Ungari noori sõjas osaleda, sest see ei ole meie sõda.“
Szijjártó ei avalikustanud, millised välisministrid või liikmesriigid uurivad Euroopa ajateenistuse võimalust, kuid viimasel ajal on mitmed riigid, sealhulgas Prantsusmaa ja hiljuti ka Balti riigid, öelnud, et nad kaaluksid oma vägede saatmist Ukrainasse, kui Venemaa saavutaks läbimurde Ukraina rindel.
Brüsseli vasakliberaalse ringkonna pikaajaline eesmärk on aga ELi sõjaliste jõudude loomine, sealhulgas kaitsealaste otsuste tegemise protsessi eemaldamine liikmesriikidelt ja selle tsentraliseerimine Brüsselisse. Sellise ettepaneku kohaselt võib tekkida olukord, et kõigis ELi liikmesriikides rakendatakse ühine ajateenistuse kohustus.
Szijjártó kirjeldas äärmiselt pingelist õhkkonda välisministrite nõukogus Brüsselis enne Euroopa Parlamendi valimisi. Ta märkis, et meeleolu muutus hapuks, kui kohalolijad hakkasid rääkima 6,5 miljardi euro eraldamisest Ukrainale, mille Ungari välisminister tagasi lükkas, öeldes, et see ainult eskaleeriks sõda. Tema seisukoht sattus aga mitmete teiste riikide poolt tugeva surve alla.
„Siin valitses täielik kaos. Saksa, Leedu, Iiri, Poola ja teised kolleegid olid selles küsimuses minu vastu, kuid meie seisukohta see ei kõigutanud, vaatamata Euroopa sõda pooldavate poliitikute möirgamisele,” ütles ta.
„Nad arvavad, et kui nad mitmest suunast karjuvad, siis ma ütlen, et see on hea, sellega on korras. Ent nad peaksid juba ammu teadma, et meiega see nii lihtsalt ei käi,” rõhutas ta.
Prantsusmaa on ikka kasutanud võõrleegionäre. Miks ei võiks sinna saata aafriklasi? Tulevad ju paat paadi järel. Kõik on noored poissmehed. Tahavad ainult naisi vägistada ja teisi kuritegusid teha.
Anda neile kerge väljaõpe ja ukraina rindele.
Britid tahavad neid saata aafrikasse tagasi – ressursi raiskamine – kõik tuleb saata ukrainasse.