Pärast kaks aastat kestnud läbirääkimisi ei suutnud Maailma Terviseorganisatsiooni 194 liikmesriiki jõuda kokkuleppele nn “pandeemialepingus”.
Reedel teatas WHO peadirektor Tedros Adhanom Ghebreyesus, et läbirääkimiste tähtaeg, enne sel nädalal toimuvat Maailma Tervishoiuassambleed, on möödas.
Pandeemialeping oleks sisaldanud ratifitseerivatele riikidele siduvaid sätteid, mida nad peaksid rakendama uue pandeemia korral, sealhulgas vaktsiinide jagamise kohta. Pandeemialepingu idee sündis COVID-19 “pandeemia” ajal, vastuseks ilmsetele “ebaõnnestumistele” riikide ja organisatsioonide vahelises koordineerimises.
Üks konkreetne takistus läbirääkimiste ajal oli jõukamate riikide valmisolek nõustuda jagama ravimeid vaesemate riikidega.
USA seadusandjad olid mures, et mis tahes võimalik kokkulepe võib rikkuda konfidentsiaalset teavet ja lämmatada investeeringuid ravimite väljatöötamisse.
Samuti on liikmesriikides väljendatud tõsist muret selle üle, et lepinguga antakse WHO-le erakorralised volitused, eelkõige õigus määratleda, mis on pandeemia, millal see kehtestatakse ja kui kaua see kestab.
USA senaatorid Tom Cotton ja Steve Daines on esitanud üleskutse, et USA peaks WHO-st üldse lahkuma. President Bidenile saadetud kirjas kirjutasid senaatorid: “WHO on kogu COVID-19 pandeemia ajal üles näidanud tõsist pädevuse puudumist, mis on hävitanud organisatsiooni usaldusväärsuse ja õõnestanud avalikkuse usaldust selle vastu.”
Hoolimata läbirääkimiste ebaõnnestumisest on Tedros kindel, et lõpuks jõutakse ikkagi kokkuleppele.
“Maailm vajab ikka veel pandeemialepingut. Paljud probleemid, mis põhjustasid COVID-19 ajal tõsise mõju, on endiselt olemas,” ütles ta.
“Nii et proovime jätkuvalt kõike.”
Arvatakse, et WHO annab edasisteks läbirääkimisteks veel kuus kuni 12 kuud.