Didi Rankovic | Reclaim the Net
Mingil põhjusel on X hakanud vaikselt jõustama muudetud reegleid, mida on üksikasjalikult platvormi kasutajareeglites kirjeldatud – teiste hulgas on “kuritarvitamise ja ahistamise” peatükki lisatud lõik, mis käsitleb asesõnade kasutust ja väljendusviise, mis viitab inimeste “üleminekule” (transsoolisuse kontekstis).
Uute reeglite kohaselt, mis jõustusid millalgi selle aasta 24. ja 27. jaanuari vahelisel ajal, ootab X-i kasutajat, kes “sihilikult” pöördub teise inimese poole, kasutades asesõna, mis erineb selle kasutaja enda poolt valitud asesõnast, karistus (ja väidetavalt seda juba rakendatakse) ning tema postituste nähtavust platvormil “vähendatakse”.
Ei ole päris selge, kas see kujutab endast otsest shadowbanningut, st kas oletatavale suuniste rikkujale teatatakse sellest koheselt ja ei ole selge, kuidas määratakse, kas keegi on seda sihilikult teinud, aga igatahes näevad muudetud reeglid ette, et sellistes olukordades võetakse ühendust isikutega, kelle suhtes on kasutatud ebasobivaid asesõnu.
Mõned tõlgendavad seda kui järkjärgulist naasmist poliitikate ja üldiste tendentside juurde sisu modereerimisel ja tsenseerimisel, mis varem Twitteris eriti hoogsalt vohasid.
Vaatamata kõigele on ilmselge, et „Väärkohtlemise ja ahistamise“ juhised puudutavad nüüd asesõnu, kuigi neid ei mainitud 2023. aasta juuni versioonis. Kuid nüüd esinevad need peatükis “Solvangud”.
Jaanuari 2024 versioon hõlmab alapealkirja “Varasemate nimede ja asesõnade kasutus”.
See kõlab järgmiselt: “Me vähendame nende postituste nähtavust, mis kasutavad sihilikult kellegi kõnetamiseks teistsuguseid asesõnu kui see, mida see isik ise enda kohta kasutab, või kasutatakse varasemat nime, mida keegi enam oma ülemineku raames ei kasuta.”
Aga kuidas määrab X või üldse keegi, et teatud tegevus on “tahtlik”? Selle tegevuse peaaegu võimatuks muutva aspekti kohta kasutatakse mõistet “komplekssus”.
“Arvestades keerukust, millega määratakse kindlaks, kas selline rikkumine on toimunud, peame alati kuulama sihtmärki, et teha kindlaks, kas rikkumine on toimunud,” seisab uutes suunistes. Jällegi ei ole öeldud, kas X “kuulab” ka neid, keda süüdistatakse õigusrikkumise toimepanemises.
Tundub, et X on otsustanud kulutada palju aega ja energiat ning kahtlemata ka raha, et see tööle panna.
Saab näha, kuidas seda kõike rakendama hakatakse, aga tundub, et X on stäielikult pühendunud iseenda – ja oma kasutajate – proovilepanekule, püüdes mõista, millised tegevused on tahtlikud, millised juhuslikud, mis võivad olla mõtlematud või lihtsalt kergemeelsed.
Üks reeglitele lisatud paragrahv ütleb:
“Mõni postitus võib eraldi vaadatuna tunduda kahjulik, kuid ei pruugi seda olla, kui seda vaadelda laiema vestluse kontekstis. Näiteks võivad sõbrad üksteisega suheldes kokkuleppeliselt kasutada teatavaid väljendeid või fraase, mis ilma selle kontekstita võivad tunduda solvavatena.”
Saan aru, et lollile ei tohi enam kunagi öelda, et ta loll on kuigi on loll, kui end ausalt väljendada.
Elades lollide maailmas, keda on enamus ehk siis need, kes mitte midagi mitte millestki aru saadagi ei soovi võivad solvuda ja solvamine on ju inetu tegevus e. siis elagu lollid ja kes vähegi midagi “südamesse” võtta suudavad üritades vaatamata kõigele mingilgi moel elu säilimiseks Maal andes mis anda on lihtsalt ellimineeritakse.
Panen sellele jamale vastu viimse hingetõmbeni. Mulle on elu meelepärane, huvitav, inspireeriv kuigi olen juba vanur.