Tyler Durden | Zero Hedge
Ameerika Ühendriikide valitsus tahaks, et te usuksite, et Jordaanias asuv sõjaväebaas, kus sai droonirünnakus surma kolm sõdurit ja üle 40 vigastada, on pelgalt “logistiline tugibaas”. Tegelikult on see rajatis ka USA droonide baasiks, mida kasutatakse Süürias ja Iraagis luureks ning sihtmärkide tuvastamiseks, selgub The Intercept’i Ken Klippensteini artiklist.
Jordaanias asuv baas, mille nimi on Tower 22, asub vaid 10 kilomeetri kaugusel Süüria piirist ja üsna lähedal Al-Tanfi baasile Süürias, kus USA sõjaväelased paiknevad. Pärast 28. jaanuaril toimunud droonirünnakut Tower 22 vastu, mille käigus hukkus kolm sõdurit ja kümned teised sõdurid said haavata, kirjeldas USA sõjaväe keskjuhatus rajatist kui “logistilist tugibaasi”, kus töötab umbes 350 sõjaväelast ja õhujõudude töötajat.
Kuid hiljuti Tower 22-s viibinud õhujõudude lennuväelane ütles The Interceptile, et baas on palju enamat kui varustuse haldamise koht:
“Tower 22 nimetamine logistilise toetuse baasiks on täielik jama. Tower 22 peamiseks eesmärgiks on droonide juhtimine mässuliste luuramiseks Iraagis ja Süürias, eesmärgiga neid sihikule võtta. Peamine eesmärk, mille tunnistajaks ma olin, oli nende sihtmärkide hävitamine.”
Õhuuväelase sõnul kasutavad Tower 22 droonioperatsioonide käigus kogutud luureandmeid Ameerika Ühendriikide Õhujõudude väeosad teistes baasides, sealhulgas Jordaania Muwaffaq Salti lennubaasis, et piirkonnas õhurünnakuid läbi viia.
Ameerika Ühendriikide Keskjuhatuse sõnul kasutatakse baasi selleks, et “toetada koalitsioonivägesid ISISe püsivaks mahasurumiseks“. Väidetav ISISe vastane missioon on peamine õigustus USA jätkuvale sõjalisele kohalolekule Süürias, mis tugineb Kongressi 2001. aasta volituse laiendatud tõlgendusele kasutada sõjalist jõudu terroristide ja teiste isikute vastu, kes 9/11 rünnakutele kaasa aitasid.
Kuid see on vaid ettekäändeks. USA operatsioonide peamine eesmärk Iraagis ja Süürias on piirata Iraani mõju piirkonnas, sealhulgas võidelda Iraaniga liitunud võitlejate rühmituste vastu, nõrgestades samal ajal Süüria valitsust, jättes selle ilma juurdepääsust oma naftaväljadele.
“Mida iganes nad seal ka teevad, igatahes on väga vähe tõendeid, et see on ISIS-e vastane tegevus,” ütles välisministeeriumi veteran ja International Crisis Groupi vanemnõunik Brian Finucane väljaandele The Intercept. “ISIS-e vastane missioon on ainus seaduslik alus, miks USA seal viibib. USA vägedel ei ole Iraani vastu võitlemiseks Süürias paiknemiseks mingit õiguslikku alust.”
Detsembris lükkas senat ülekaalukalt tagasi senaator Rand Pauli esitatud seaduseelnõu, mis oleks kinnitanud, et 2001. aasta sõjalise jõu kasutamise volitused Süüria suhtes ei kehti. Paul ütles toona:
“Mulle tundub, et kuigi meie 900 sõduril ei ole Süürias mingit otstarbekat missiooni, on nad seal siiski kui lihtsalt sihtmärgid. Nad toimivad suurema sõja käivitajana ja puuduva selge missioonita on nende kaitsevõime piiratud, kuid nad on endiselt Süürias kohal.”
Kuna Tower 22 asub Süüria piiri ääres, osutusid Pauli sõnad 28. jaanuaril baasis hukkunute ja vigastatute jaoks vägagi ettenägelikuks. Varasemas Intercept’i raportis ütles üks varem baasis paiknenud õhuväelane: “Õhutõrje oli seal minimaalne, kui üldse… Meil oli radarsiüsteem nimega TPS-75, mis oli 80 protsenti ajast, mil ma seal olin, katki.”
Tower 22-e lihtsad sihtmärgid maksid oma teenistusse astumise ja USA valitsuse kompromissitu toe eest Iisraelile sealhulgas käimasoleva, suuremahulise hävitusaktsiooni eest Gazas, kõrget hinda. Tower 22 vastu toime pandud rünnaku eest vastutuse võtnud Iraagi rahvuskaardi üks kõrgem ametnik ütles: “Nagu me varem mainisime, kui USA jätkab Iisraeli toetust, siis võib olukord eskaleeruda. Kõik USA huvipunktid piirkonnas on legitiimsed eesmärgid ja USA vastulöögi ähvardused meid ei heiduta.”