Adam Andrzejewski | RealClear Wire
10. jaanuaril avaldatud siseauditist selgub, et kaitseministeerium ei ole nõuetekohaselt jälginud 1 miljardi dollari väärtuses Ukrainale tarnitud relvastust, teatas kaitseministeeriumi peainspektor.
Kaitsevägi peaks kasutama spetsiaalseid “tõhustatud lõppkasutuse jälgimise” meetodeid, et “kaitsta” Ukrainale tarnitud olulisi relvi, näiteks väiksemaid kõrgtehnoloogilisi seadmeid, mis on tõenäoliselt varguse sihtmärgiks.
Auditi kohaselt ei järgita Ukrainas personalipuuduse, halva sisemise logistika ja teiste asjaolude tõttu neid järelevalvemenetlusi nõuetekohaselt.
Auditi käigus leiti, et 1 miljard dollarit Ukrainale 2023. aasta juuni seisuga tarnitud 1,7 miljardist dollarist ehk 59% täiustatud lõppkasutuse järelevalve alla kuuluvatest relvadest on ” hilinenud”, mis tähendab, et neid ei ole võimalik inventuuriaruannetes kajastada.
Võib-olla kasutatakse relvi nõuetekohaselt, aga võib-olla on need Venemaa relvajõudude poolt varastatud. Päris kindel ei saa millegis olla.
59%-line hilinemise määr on kõvasti paranenud võrreldes 2022. aasta detsembriga, kui arvele jäi võtmata 86% relvadest.
Relvade hulka kuuluvad öövaatlusseadmed, tankitõrjeraketid, ründedroonid ja väikesemõõtmelised pommid.
Samuti leiti aruandes, et inventuuriandmebaasid ei olnud korrapäraselt ajakohastatud ja Ukraina relvajõud ei teatanud puuduvatest relvadest nõuetekohaselt.
Ametnikud rõhutasid, et relvadega võib tegelikult kõik korras olla. See, et kaitseministeerium ei suutnud relvastust jälgida, ei tähenda tingimata, et see oleks varastatud.
Maavägi, õhujõud ja teised leppisid kokku, et menetlused ajakohastatakse täielikult 2024. aasta septembriks.
Bideni administratsioon on alates 2022. aasta veebruarist saatnud Ukrainale üle 75 miljardi dollari, sealhulgas 44 miljardit dollarit sõjalist abi.
Mõned vabariiklaste liidrid üritavad praegu blokeerida Bideni taotlust Ukraina jaoks lisavahendite eraldamiseks. Kaotsi läinud relvad võivad nende argumente tugevdada.
See ei ole Bideni administratsiooni ajal esimene kord, kui relvad kaduma on läinud. 2021. aastal konfiskeeris Taliban Afganistanis seitse USA helikopterit, millest igaüks oli väärt kuni 21 miljonit dollarit. Samuti kaotas kaitseministeerium ülevaate 174 miljoni dollari väärtuses Afganistanile tarnitud droonidest.
Seejärel eemaldasid Bideni ametnikud valitsuse veebisaitidelt ametlikud aruanded Afganistani relvastuse kulutuste kohta.
Ameerika Ühendriikide Kaitseministeerium on juba pikka aega oma rahaasjadega hädas olnud, olles läbi kukkunud oma viimases kuues iga-aastases auditis.
“Endiselt puuduvad usaldusväärsed tõendid USA poolt tarnitud täiustatud tavarelvade ebaseadusliku kõrvaletoimetamise kohta Ukrainast,” ütles Pentagoni pressiesindaja brigaadikindral Patrick Ryder. “Me näeme mõningaid juhtumeid, kus Venemaa jätkab vastupidise desinformatsiooni levitamist, kuid fakt on see, et me näeme, kuidas ukrainlased kasutavad neid võimeid lahinguväljal.”
Kuigi puuduvad otsesed tõendid selle kohta, et Ukrainas on relvi tõepoolest kuritarvitatud, seab 1 miljardi dollari suurune inventuuriviga kahtluse alla Valge Maja pidevad kinnitused, et igasugust abi jälgitakse hoolikalt.