John Cody | Remix News
Saksamaa föderaalne riigikaitseamet (BfV) on liigitanud erakonna AfD noorteorganisatsiooni Noor Alternatiiv (Junge Alternative) “paremäärmuslike rühmituste” hulka.
Juba 2019. aastal kandis BfV AfD noorteorganisatsiooni “kahtlaste organisatsioonide” nimekirja, kuid nüüd uue määramise järel on ametil lubatud kasutada nende jälgimiseks kõiki olemasolevaid luurevahendeid. Saksa ajalehe Die Welt andmetel hõlmab see lisaks nn konfidentsiaalsete informaatorite kasutamisele ka telefonide pealtkuulamist ja varjatud jälgimist.
BfV põhjendas oma sammu sellega, et väidetavalt ei ole Noor Alternatiivi seisukohad kooskõlas Saksamaa põhiseadusega.
On ebaselge, millistele konkreetsetele avaldustele BfV viitab, kuid juba ammu on selge ja seda on kajastatud ka peavoolumeediaväljaannetes, et välismaalaste, eriti Lähis-Ida ja Aafrika riikidest pärit sisserändajate seas on äärmiselt kõrge kuritegevuse määr, eriti selliste raskete kuritegude puhul nagu mõrv, kallaletung, röövimine ja vägistamine. Lisaks sellele on Saksamaa ametnikud ise osutanud, et nendest riikidest pärit välismaalased on vastutavad alaealiste abielude ja naiste suguelundite sandistamise hüppelise kasvu eest. Teistes valdkondades, näiteks antisemitismi puhul, on valdavalt tegemist Lähis-Idast pärit rühmitustega.
BfV väidab ka, et AfD on korduvalt demonstreerinud oma demokraatiavastaseid seisukohti. Agentuur väidab, et Noor Alternatiivi liikmed halvustavad “poliitilisi oponente, aga ka riiki ja selle esindajaid”. Väidetavalt viitab see sellele, et Noor Alternatiiv ei tegele demokraatliku diskursusega, “vaid Saksamaa Liitvabariigi demokraatliku süsteemi üldise halvustamisega”.
Kuid valitsuse enda andmetel on AfD kõige enam rünnatud erakond Saksamaal. Selle liikmete vastu on toime pandud arvukalt süütamisrünnakuid ning suur osa poliitilisest institutsioonist – nii vasak– kui ka paremtsentristlikust – on nõudnud erakonna täielikku keelustamist. Samuti on erakond sisuliselt keelatud riigi poliitilistest vestlussaadetest ARD ja ZDFi kanalitel, mis peaksid oma riikliku rahastuse tõttu edastama Saksamaa avalikkust peegeldavaid arvamusi.
“Niinimetatud põhiseadusliku kaitse klassifikatsioon ei üllata meid,” teatas erakonna noorteosakonna juhatus. Avalduses rõhutati, et riigi salateenistused täidavad lihtsalt oma missiooni, milleks on riigi opositsiooni mahasurumine.
“Sõltumata sellest, kas nad on migratsioonikriitikud, koroonaviiruse meetmete kriitikud või rahu pooldajad – igasugune ehtne opositsioon siin riigis on selle asutuse poolt süstemaatiliselt stigmatiseeritud,” hoiatas Noor Alternatiivi juhatus.
AfD juhid Tino Chrupalla ja Alice Weidel tegid samuti ühisavalduse, milles kirjutasid: “Meil ei ole praegu ei põhjendust ega asjakohaseid dokumente, mis muudaksid selle sammu arusaadavaks.”
AfD seisab silmitsi erinevate õigusvaidlustega, mis võivad lõppeda sellega, et BfV annab erakonnale samasuguse “paremäärmuslaste” nimetuse. Erakond kahtlustab, et BfV tegi selle sammu Junge Alternative’i vastu just selleks, et tugevdada oma kohtuasja AfD vastu. Kui AfD saab sellise nimetuse, võib see sillutada teed erakonna täielikuks keelustamiseks Saksamaal.
Saksamaa siseminister Nancy Faeser (SPD), kes on tuntust kogunud oma Antifa Magazine’is ilmunud artiklitega ja väidab, et parempoolsed kujutavad endast suurimat ohtu Saksamaale, kiitis BfV-d erakonna paremäärmuslasteks liigitamise eest.
“Me oleme tugev ja vastupidav demokraatia. Me kaitseme end väga resoluutselt rassismi ja muude ebainimlikkuse vormide vastu,” ütles ta kolmapäeval. “Me teeme kõik endast oleneva, et ära kuivatada paremäärmusliku vägivalla kasvupinnas.”