Peeter Proos | Vanglaplaneet
Briti valitsus annab Ukrainale koos lubatud tankidega ka sõjamasinatele mõeldud radioaktiivset vaesestatud uraani sisaldavat laskemoona.
Ühendkuningriik on lubanud, koos hulga muu raskerelvastusega, oma 227 peamisest lahingutankist Challenger 2, 14 tükki Kiievi režiimile ära anda.
“Lisaks ühe üksuse Challenger 2 lahingumasinatele anname Ukrainale ka laskemoona, mis sisaldab vaesestatud uraani,” ütles kaitseministri asetäitja Annabel Goldie teisipäeval parlamendile. “Sellised mürsud on väga tõhusad kaasaegsete tankide ja soomukite hävitamiseks.”
Peaminister Rishi Sunaki valitsus on 14 Challenger 2 lahingumasinat juba Volodõmõr Zelenskõile ära lubanud. Nende tankide tootmine lõpetati üle 20 aasta tagasi ja Briti armee teenistusse on neid jäänud vaid 227.
Kaitseminister Ben Wallace teatas, et Ukrainlastele saadetakse ka kolm 155 mm iseliikuvat haubitsat AS90. Väidetavalt on kaitseministeerium andnud BAe Systemi Rootsi tütarettevõttele Bofors sisse tellimuse motoriseeritud haubitsate Archer hankimiseks, kuna selgus, et Zelenskõile annetatud masinatest moodustavad suurema osa armee funktsionaalsest suurtükiväest.
USA relvajõud ja nende liitlased kasutasid vaesestatud uraani ohtralt 1991. aasta Pärsia lahe sõjas ja ka 2003. aasta Iraagi sissetungi ajal.
Vaesestatud uraani näol on tegu kasutatud tuumakütuse kõrvalsaadusega ning radioaktiivse materjaliga. Paljude arstide sõnul on Iraagis kõikjal vedelev vaesustatud uraani sisaldav laskemoon põhjustanud kohutavaid sünnidefekte ja suurendanud vähktõve esinemissagedust.
USA föderaalse tervishoiuasutuse National Institutes of Health 2021. aastal avaldatud uuringus jõuti järeldusele, et kogutud tõendid “viitavad võimalikule seosele vaesestatud uraaniga kokkupuute ja Iraagi elanikkonna tervisekahjustuste vahel”.
Samuti on Serbia kodanikud kohtusse kaevanud NATO, kuna 1999 aasta Kosovo sõjas kasutati umbes 15 tonni vaesestatud uraaniga lahingumoona. Vastuseks sellele väidab USA sõjaline liit, et organisatsioonil on kohtulik puutumatus.
Vot siis nad küll tunnistavad immuunsuse olemasolu.