Tyler Durden | Zero Hedge
Hiina Zhongzhou linn, kus asub Foxconni massiivne iPhone’i tehas, jõustab reedel kaheksas peamises linnapiirkonnas liikumispiirangud.
Põhjuseks on võimude sõnul “tõusuteel olevate Covidiga nakatumiste arvud”, ent peab välja tooma, et uued piirangud avaldati peale enam kui 200 000 töötajaga tehases toimunud ulatuslikke rahutusi.
Zhongzhou linnavõimud andsid otsusest piirata liikumist reedest pühapäevani teada kolmapäeval oma WeChati lehekülje vahendusel.
“Epideemiline olukord meie linnas on endiselt tõsine ja keeruline,” seisis teates. Terviseametnikud sooritavad massiliselt PCR-teste ning nõuavad, et kõrge riskiga piirkondades elavad inimesed ei lahkuks kodudest.
Täpsemalt saate iPhone’i tehases toimuvast kaosest lugeda altpoolt:
Bloombergi andmetel puhkesid rahutused Foxconni Kesk-Hiinas Zhengzhous asuvas tohutusuures iPhone’i tehases kolmapäeval. Sotsiaalmeedias levivates videotes on peale kuid kestnud karme Covidi-piiranguid näha vähemalt sadu töötajaid kokkupõrgetes turvapersonaliga.
Foxconn on “vägivalla” puhkemist kinnitanud ning teatas, et teeb koostööd kohalike võimudega, et seda maha suruda. Avaldatud teates seisis, et töötajad on vihased palga- ja elutingimuste tõttu.
Maailma suurima iPhone’ide tootja teates öeldi, et “Ettevõte on töötajate ning valitsusega pidevas kontaktis, et vältida sarnaste juhtumite esinemist tulevikus”.
Covidiga nakatunute arvu tõustes nii Zhengzhous kui ka iPhone’i tehases võttis Foxconn oktoobris oma töötajate puhul kasutusele “suletud ahela” süsteemi. Töötajad olid sunnitud elama linnakutes ning neil oli keelatud välismaailmaga – sealhulgas ka perekonnaliikmetega kokku puutumine.
Kui oktoobri teises pooles sütitasid karmid Covidi-piirangud töötajate hulgas rahutusi, keelati 200 000 töölisel avalikes kohtades söömine ning neid sunniti einestama oma ühiselamutes.
Novembri alguses suurendas Peking piiranguid veelgi, sulgedes tehast ümbritseva linnaala. See tõi kaasa töötajate tehasest põgenemise katsed.
AFP ja Reutersi uudisteagentuuride poolt kinnitatud videotes, mis avaldati Weibo ja Twitteri sotsiaalmeediaplatvormidel, tundub täielik põrgu lahti läinud olevat, sajad töötajad on kokkupõrgetes turvatöötajate ja keemiaülikondades inimestega.
China: Workers inside Foxconn iPhone plant protest. Earlier, the workers were locked inside the plant as part of COVID measures. pic.twitter.com/35T5l6iVmi
— Annu Kaushik (@AnnuKaushik253) November 23, 2022
Reutersi andmetel said kolmapäevased protestid alguse viibinud preemiamaksetest. Oli kuulda, kuidas töötajad skandeerisid “Makske meie palk välja!”.
China: Protests break out at Foxconn’s largest iPhone factory in Zhengzhou over tight Covid restrictions
— Economic Times (@EconomicTimes) November 23, 2022
Live Updates: https://t.co/9F4fILNLBT pic.twitter.com/R4q9ga0kqF
Tehases tõusvad rahutused toovad iPhone‘ide tootmisse veelgi ebakindlust. Mõned nädalad tagasi teatati, et on vähendanud tehases kehtestatud Covidi-piirangute tõttu iPhone 14 mudeli tootmismahtusid. Uued rahutused võivad tehase tootmisvõimsust märkimisväärselt kärpida.
Reutersi allikas ütles, et Foxconn ei ole suuteline tootmiseesmärke täitma. Allika sõnul on suur osa rahutustest seotud töötajate puudust leevendama palgatud uute töölistega.
“Algselt plaanisime uute värvatute liinidel rakendamist novembri lõpuks. Seoses mässuga ei ole teada, kas saame kuu lõpuks normaalse tootmise juurde naasta.”
Kolmapäevased protestid toovad esile, kuidas võib anda tagasilööke President Xi JinPing’i Covidi nullpoliitika, mis sunnib Zhengzhous iPhone’sid tootvale sarnaseid tehaseid “suletud ahela” meetodil töötama.
“See on täielik segadus,” ütles Hiina majandusele keskenduv California San Diego Ülikooli professor Barry Naughton Bloombergile. “Nad on tekitanud olukorra, kus kohalikul tasandil otsuste tegijad on talumatu surve all”, lisas ta.
Lisaks Covidi-poliitika poolt saadud tagasilöökidele on ka erinevad kaubanduskonfliktid ja geopoliitilised pinged sundinud Apple’it oma ülemaailmset varustusahelat üle vaatama. Seniselt Hiina-keskne Apple on iPhone 14 tootmise osaliselt Indiasse üle viinud.
Samas väitis WEFi juht Klaus Schwab hiljuti, et Hiina on “paljudele riikidele eeskujuks” ja tõotas Hiina riigitelevisioonis “maailma süsteemset ümberkujundamist”.
NEW – Klaus Schwab says China is a "role model for many countries" and proclaims a "systemic transformation of the world" on Chinese state television.pic.twitter.com/ES1LBZPLJP
— Disclose.tv (@disclosetv) November 23, 2022