Michael Maharrey | Schiff Gold
Teisipäeval, 15. Novembril teatas New Yorgi Föderaalreserv koostöös mitme suure kommertspangaga 12-nädalasestkeskpanga digitaalse valuuta (CBDC) rakendatavust testivast pilootprogrammist.
Vastavalt pressiteatele testitakse „kontseptsioonitõestamise“ programmiraames „koostöövõimelise digitaalrahaplatvormi“ „tehnilist teostatavust, õiguslikkuu rakendatavust ja hajutatud pearaamatu tehnoloogia (DLT) ärilist rakendatavust“ reguleeritud vastutusvõrgus (RLN).
Katseprogrammis kasutatakse digitaalseid „token‘eid“, mis esindavad pangahoiuseid. Programmis osalevad asutused teevad süsteemi toimivuse testimiseks simuleeritud tehinguid. Reutersi andmetel „katsetatakse, kuidas pangad, kes kasutavad ühises andmebaasis digitaalseid dollari token‘eid, saavad aidata makseid kiirendada.“
Pilootprogrammis osalevad pangad on BNY Mellon, Citi, HSBC, Mastercard, PNC Bank, TD Bank, Truist, US Bank ja Wells Fargo. Ka ülemaailmne finantstehingute sideteenuste pakkuja SWIFT osaleb, „et toetada koostöövõimet kogu rahvusvahelises finantskeskkonnas“.
Selle aasta alguses avaldas Föderaalreserv „aruteludokumendi“, milles uuriti USA keskpanga võimaliku digitaalse dollari plusse ja miinuseid. Keskpanga veebilehe kohaselt ei ole veel ühtegi otsust digitaalse valuuta kasutuselevõtu kohta tehtud, kuid pilootprogramm tõendab, et idee on kaugemal, kui enamik inimesi arvas.
Digitaalsed dollarid oleksid sarnased bitcoini ja teiste krüptovaluutadega. Need eksisteeriksid virtuaalsete pangatähtede või müntidena, mida hoitakse arvutis või nutitelefonis olevas digitaalses rahakotis. Erinevus valitsuse digitaalse valuuta ja bitcoini vahel seisneb selles, et digitaalse valuuta väärtus on riigi poolt tagatud ja kontrollitud, täpselt nagu traditsioonilise fiat-valuuta puhul.
Digitaalne dollar võib tulevikus füüsilise sularaha välja vahetada. Pooldajad räägivad selle mugavusest ja turvalisusest. Business Insideri artiklis kiideti seda ideed.
„Föderaalreservi toetusega digitaalne dollar looks palju eeliseid, mida krüptovaluutad pakuvad, ilma metsikute hinnakõikumiste ja kasutustasudeta. Teoreetiliselt ühendaks CBDC füüsilise ja digitaalse valuuta keskmise ameeriklase jaoks parimad aspektid.“
Valitsuse poolt välja antud digitaalseid valuutasid müüakse lubadusega pakkuda turvalist, mugavat ja ohutumat alternatiivi füüsilisele sularahale. Samuti väidetakse, et see aitab peatada ohtlikke kurjategijaid, kellele meeldib sularahaga kaasnev korrapäratus. Kuid sellel on ka tumedam külg – valitususe kontroll kõikede tehingute üle.
Valitsuse digitaalse valuuta poole liikumise aluseks on „sõda sularaha vastu“. Sularaha kaotamine loob valitsusele võimaluse jälgida ja kontrollida tarbijate kulutusi ning see muudaks keskpankadele manipuleeriva rahapoliitika, näiteks negatiivsete intressimäärade kasutamise, veelgi lihtsamaks.
Kujutage ette, kui sularaha ei eksisteeriks. Isegi kõige väiksemat tehingut oleks võimatu valitsuse silmade eest varjata. Tavapärane hommikune minek Starbucksi ei jääks valitsusametnike eest saladuseks. Nagu Bloomberg märkis artiklis, mis avaldati, kui Hiina käivitas oma digitaalse jüaani pilootprogrammi, annab digitaalne valuuta „Hiina ametivõimudele kontrolli, mis ei ole füüsilise raha puhul seni võimalik olnud“.
Valitsus võib inimese ostuõiguse isegi „välja lülitada“. Bloomberg kirjeldas, kui palju kontrolli võiks digitaalne valuuta Hiina ametnikele anda.
Samuti on PBOC märkinud, et ta võib kehtestada piirangud mõne tehingu suurusele või suurte tehingute tegemiseks isegi kohtumist nõuda. Mõned tähelepanelikumad mõtlevad, kas maksed võivad olla seotud tekkiva sotsiaalse krediidisüsteemiga, mille puhul eeskujuliku käitumisega kodanikud saavad privileegide „lubatud nimekirja“, samas kui kriminaalsete ja muude rikkumistega kodanikud jäetakse välja. „Hiina eesmärk ei ole muuta makseid mugavamaks, vaid asendada sularaha, et nad saaksid inimesi senisest lähemalt jälgida,“ väidab Aaron Brown, krüptoinvestor, kes kirjutab Bloomberg Opinion’ile.
Hiina käivitas oma digitaalse jüaani pilootprogrammi eelmisel aastal. Hiina valitsuse toetatud digitaalne valuuta sai hoogu juurde, kui riigi suurim veebipõhine jaemüüja teatas, et esimene virtuaalne platvorm aktsepteerib Hiina digitaalset valuutat.
Hiina ei ole ainus valitsus, kes digitaalse raha võimalust kaalub. Rootsi on välja töötanud oma digitaalse valuuta. Euroopa Keskpank nõuab digitaalse euro kasutuselevõttu. Venemaa keskpanga president Elvira Nabiullina ütles CNBC’le, et digitaalne valuuta on „meie finantssüsteemi tulevik“.
Lõppkokkuvõttes oleks digitaalse dollari seadusliku maksevahendina kehtestamiseks vaja kongressi õigusakti.
USA ametnikud kaalusid pandeemia kõrghetkel digitaalse dollari kasutuselevõttu. Demokraatide koroonaaegse riigitoetuse ettepanekus esitleti digitaalsetesse rahakottidesse hoiustatud digitaalset valuutat.
Majandusteadlane Thorsten Polleit kirjeldas Mises Wire’is avaldatud artiklis digitaalse euro tulekuga kaasnevat Big Brother‘i-sarnase valitsuse kontrolli potentsiaali. Tema sõnul kiireneb digitaalse valuuta kasutusele võtmisel „oluliselt kurss järelevalveriigiks muutumise suunas“.
Kõik maailma valitsused on juba aastaid vaikselt sularaha vastu sõda pidanud. Juba 2017. aastal avaldas Rahvusvaheline Valuutafond õõvastava dokumendi, milles pakkus valitsustele soovitusi, kuidas liikuda sularahata ühiskonna suunas isegi avalikkuse tugeva vastuseisu korral.
Nagu enamiku asjade puhul, mida valitsus teeb, peaksite olema digitaalse dollari suhtes ettevaatlik. Sellel on tume pool, mida peavoolu meedia enamasti ignoreerib.