Peeter Proos | Vanglaplaneet
Ühendkuningriigi organisatsiooni UK Aid Direct abirahade abil on käima lükatud projektid, mille eesmärgiks on arendada putukate kasvatamist ja tarbimist Kongo Demokraatlikus Vabariigis ja Zimbabwes, vahendab Postimees.
Kuigi putukate maitse ja kultuuriline vastuseis nende söömisele takistab nimetatud projektide ellu viimist, hakatakse Zimbabwe koolides pakkuma lastele mopaani ussidest tehtud putru.
Teadlaste ja ametnike sõnul on arenguabist eraldatud 300 000 naela, mida kasutatakse pealinnas Harares ja Gwandas selleks, et anda seitsme- kuni üheteistkümneaastastele vaestele lastele süüa putukatega putru, mis teadlaste sõnul sisaldab rohkesti olulisi vitamiine ja mineraalaineid, sealhulgas fosforit, kaaliumi, rauda, vaske, tsinki, mangaani, naatriumi, B1- ja B2-vitamiini ning niatsiini.
Seejärel testitakse putuktoidulisi lapsi ja kontrollitakse, kas nad saavutavad koolis paremaid tulemusi ja kas nende kehakaal on muutunud.
Pembrokeshire putukafarmi asutaja ja entomoloog Dr Sarah Beynoni sõnul on söödavate putukate propageerivad projektid kindel viis elude päästmiseks ja planeedi vaeseimate inimeste toitumise parandamiseks.
«Kuna kogu maailma rahvastiku toitmine ületaks planeedi piire ning praegune põllumajandus hävitab bioloogilist mitmekesisust ja mõjutab kliimat, ei ole meil muud võimalust, kui muuta toidu tootmise ja tarbimise viise ja ka seisukohti sel teemal,» seletas Beynon.
„Me julgustame aktiivselt ka arenenud maailma inimesi lisama putukaid oma toiduvalikusse,“ lisas ta.
Ka Kongo Demokraatikus Vabariigis on Ühendkuningriigil üks 50 000 naela suurune projekt, mille eesmärgiks on putukate kasvatamise ja tarbimise arendamine.
Mõlemat abiprojekti rahastanud Ühendkuningriigi teadusuuringute ja innovatsioonikeskus (UKRI) teatas, et: „Me toetame rahastusega konkreetseid uurimisprojekte, kuid eeldame, et saadud õppetundidest ja teadmistest on kasu kodanikele kogu maailmas, sõltumata nende majanduslikust seisundist. Putukate tarbimise valgu- ja keskkonnaalastest eelistest on kogu maailmas palju räägitud.“