Ameerika Ühendriigid ja Euroopa Liit pole suutnud Venemaad kaubandussõjaga alistada ning töötavad praegu oma kuuenda sanktsioonide paketi kallal. Need sanktsioonid on põhjustanud hinnatõuse ja toidupuudust, kahjustades sellega süütuid inimesi üle kogu maailma.
Samal ajal kui Lääs püüab Venemaa sõjalist tegevust Ukrainas piirata, on Euroopa gaasi importijad juba Venemaale alistunud. Euroopa gaasi importijad rikuvad vaikselt ELi enda sanktsioone ja on hakanud ostma gaasi rublades, alistudes Venemaa uutele reeglitele. Kuigi Lääne majandusliku sõjapidamise plaan on läbi kukkunud, jätkavad EL-i juhid Venemaa survestamist.
Kuigi Saksamaa kehtestas Venemaale piirangu, mis takistas põllumajandustoodetega kauplemist, süüdistas Saksamaa välisminister Annalena Baerbock Venemaad “jõhkra nälja” põhjustamises. Baerbock tegi selle avalduse hiljutisel G7 kohtumisel Kanada, Prantsusmaa, Itaalia, Jaapani, Ühendkuningriigi ja Ameerika Ühendriikidega.
Saksamaa hääletas Venemaale kehtestatavate sanktsioonide poolt, mis nägid ette Venemaalt toidu ja teravilja ekspordi keelamist, kuid nüüd kogevad sakslased ja ka teised eurooplased selle tõttu tekkinud hinnatõusu ja toidupuudust. Selle asemel, et tunnistada nende sanktsioonide läbikukkumist, süüdistab Saksamaa välisminister Annalena Baerbock Venemaad Euroopat tabanud “jõhkra nälja” põhjustamises.
Saksamaa juhid süüdistavad Venemaa sõjategevust riigis tekkinud defitsiidi pärast. “Venemaa tegi teadliku otsuse muuta sõda Ukraina vastu ‘teraviljasõjaks'”, väitis Saksamaa minister G7 kohtumisel. “Me ei tohi sellesse naiivselt suhtuda,” nõudis ta. “See ei ole pelgalt kaasnev kahju, tegemist on käimasoleva hübriidsõja konkreetse vahendiga.”
Baerbocki kirjeldatud hübriidsõda on tegelikult majandus-, pangandus- ja toidusõda, mida Lääs ei pea mitte ainult Venemaa, vaid ka oma kodanike ja kõikide maailma inimeste vastu.
Oli ju Baerbocki enda riik see, kes hääletas Venemaa vastaste majandussanktsioonide poolt. Nende sanktsioonide eesmärgiks oli just see, et Venemaa ei saaks teravilja eurodes ja dollarites müüa. Ning nüüd süüdistab Baerbock Venemaad “teraviljasõja” alustamises ning väidab, et Venemaa on kogu Euroopa toidupuuduse eest vastutav. Kas Baerbocki mälu on tõesti nii hea, aga väga lühike ja ta ei mäleta, et just tema riik takistas Venemaal teravilja, väetise ja põllumajandustoodangu Euroopasse eksportimist?
Igal aastal ekspordib Ukraina kuni 60 miljonit tonni teravilja, mis teeb ühes kuus viis miljonit tonni, olles suuruselt kolmas teravilja eksportija maailmas. Kuid mai alguses väitis Ukraina peaminister Denys Shmyhal, et “Maailm peab valmistuma suureks toidupuuduseks, mille põhjuseks ei ole mitte Venemaa-vastased sanktsioonid vaid Putini tegevus, kes blokeerib Ukraina sadamaid“.
„Selle tõttu jääb eksportimata umbes 90 miljonit tonni meie põllumajandustoodetest,” rõhutas Shmyhal.
USA väidab koos Saksamaaga, et Venemaa blokeerib Ukraina sadamaid ja seab “miljonid inimesed näljahäda ohtu”. Kui Lääs hakkas Venemaa põllumajanduse eksporti takistama, kas nad siis kaalusid, millist mõju need sanktsioonid võivad maailma toiduainete tarnele avaldada?
Varasemalt varustas Venemaa maailma 27 protsendi päevalilleseemnete, viie protsendi odra, kahe protsendi maisi ja kolme protsendi nisuga. Tarneahelate kokkuvarisemises on Läänel üha keerulisem vaid Venemaad süüdistada.
Venemaa välisministeeriumi pressiesindaja Maria Zahharova vastus Saksamaale ja USA-le oli järgmine: „Hinnad tõusevad USA survel kehtestatud Lääne sanktsioonide tõttu. Seda siis juhul kui me räägime otsestest põhjustest. Suutmatus sellest aru saada on märk kas rumalusest või tahtlikust avalikkuse eksitamisest.”
Lääs eksitab jätkuvalt avalikkust ebatõhusate sanktsioonide teemal, mis on (lisaks keskpankade meeletule rahatrükile) põhjustanud vaid rekordilise inflatsiooni ja tarneahelate probleeme, mille tulemusena kannatab just vähem kindlustatum elanikkond.
NB: Vanglaplaneedi Ukraina konflikti teemalised kajastused lähtuvad ajakirjanduseetika koodeksi põhimõttest, et sõna peavad saama konflikti mõlemad pooled. Eesmärgiks on tuua välja ka see informatsioon, mida Eesti peavoolumeedia ei kajasta, et inimestel oleks võimalik materjale läbi töötades oma arvamus kujundada. Hetkel jätkub sama olukord, mis nn Covidi ajal, et meedia ja poliitikud ütlevad rahvale ette, kuidas õige mõelda on – see ei ole vaba ühiskonna tunnus. Vanglaplaneet on sõja vastu ja selle kiire lõppemise poolt, kuid konflikti pole võimalik deeskaleerida, kui inimestele söödetakse ette vaid ühe poole propagandat, mis on „õige“ ja teist poolt ei kuulata, sest nemad ainult „valetavad“. Selliselt käitudes pinged ainult suurenevad. Tuleb küsida, kellele on see kasulik, kui usume vaid ühe poole „tõde“ ja kas need „tõekuulutajad“ on kuidagiviisi tõestanud, et neile lähevad inimeste kannatused korda – või pigem vastupidi?
inimvaenulik ja röve ühiskond, mesimagusalt salakavalad tõugud ja meie seal sees, suure hurraaga nagu see venes vanasti kombeks oli, keelas see liit siin metsa- ja põllumajandamise nüüd ara, meie valitsejad, suud seepi tys, vahutasid ilusti kaasa, reeturite kari