Peeter Proos | Vanglaplaneet
Käesoleva nädala neljapäeval toimunud SAPTK korraldatud meeleavaldusega liituda soovinud Eesti vabadusekolonni protesteeriad ei pääsenud Toompeale, kuna politsei oli eelnevalt kõik riigikogu ja rüütelkonna hoonete juurde viivad teed blokeerinud. Siseminister Kristian Jaani põhjendas Toompea sulgemist väitega, et autod oleks võinud olla ohtlikud seal viibinud meeleavaldajatele.
Ministri sõnul kardeti, et kui sõidukid oleksid läinud Toompeale, kus on kitsad tänavad ja kuhu oli kogunenud palju inimesi, võinuks asi lõppeda halvasti, näiteks oleks keegi võinud auto alla jääda ja tekkida muid ohte. Seega lasti autosid Toompeale valikuliselt ning Eesti rahvusvärvides autod sinna ei pääsenud, ülejäänud aga küll.
Üks Eesti vabadusekolonni protesteeria, kes paaril korral siiski Toompeale sõita püüdis, vahistati lõpuks eriüksuslaste poolt ning kui ülejäänud meeleavaldajad püüdsid autojuhi minema viimist takistada, toodi rahva hirmutamiseks välja politseikoer.
EKRE esimees Mart Helme andis politsei tegevusele väga negatiivse hinnangu ja lubas siseminister Kristjan Jaani riigikogu EKRE fraktsiooni ette kutsuda.
Helme sõnul oli politsei see, kes konflikti põhjustas. „Selle asemel, et asuda parkimist ja liiklust korraldama, hakkas ta parkimist ja liiklust takistama, initsieerides mitu konflikti. Ma soovitan vaadata neid videoid, kus inimene on selili maas ja koer on tal kõri kallal – politsei kasutas selgelt vägivalda ja provotseeris olukorra, kus teda lumepallidega loobiti.“
Vaata juhtunut all olevast videost:
Koera kasutamise kohta sellises olukorras ütles Põhja prefektuuri operatiivjuht Mihkel-Jaagup Laats, et politseikoerad on politseinike kolleegid, keda võib sageli näha politseitöös osalemas.
Samuti teatas Laats, et seekordsest meeleavaldusest ega kavandatud marsruudist politseid ei teavitatud, kuid politsei oli sotsiaalmeedias levivast üleskutsest teadlik ja nii suunatigi liiklusesse rohkem patrulle, et võimalikke rikkumisi ennetada.
Politsei endine peadirektor Raivo Aeg võrdles meeleavaldusel toimunut pronksiööga ja ütles, et ka seekord tegutses politsei professionaalselt. Aegi sõnul oli neljapäevase meeleavalduse „eesmärgiks astuda välja kehtiva korra vastu ja riigi vastu.“
Praegune valitsus mõistab väga hästi, et nad on vähemusse jäänud ning püüab iga hinna eest vältida aktsioone, mis Covidi piirangutevastaste seisukohtade populaarsust värvikalt demonstreeriksid.
Õigus protestida on vaba rahva tunnus.