EL-i juhid nõuavad reisimiseks standardiseeritud vaktsiinipassi

Steve Watson | Summit News

EL-i juhid nõuavad, et Euroopa komisjon muudaks vaktsiinipassid kõikides liikmesriikides standartseks nõudeks ning et neid tuleb kasutada liidusisestel lendudel.

Kreeka peaminister Kyriakos Mitsotakis kirjutas Euroopa Komisjoni juhile Ursula von der Leyenile kirja, milles ütles, et „vaktsineeritud isikutel peaks olema vabadus reisida.”

Kirjas nõutakse „standardset tõendit, mis tõendab, et inimest on edukalt vaktsineeritud”.

Rõhutatakse, et “tuleb kiiresti vastu võtta ühine arusaam vaktsineerimissertifikaadi ülesehituse kohta nii, et see oleks aktsepteeritav kõikides liikmesriikides.”

Vaktsiinipasside kasutuselevõttu on EL-is varemgi korduvalt mainitud ning ametnikud soovitasid juba aprillis, et ka viisataotlejad peavad olema vaktsineeritud.

ELi riigid, sealhulgas Eesti, Hispaania, Island ja Belgia, on kõik teatanud, et nad on avatud mingil kujul vaktsiinipassidele ning jagavad andmeid piiriüleselt.

Hiljuti teatas ka Taani valitsus, et töötab välja Covidi passi, võimaldamaks vaktsineeritud inimestel ilma igasuguste piiranguteta ühiskonnas tegutseda.

Immuniteedidokument on prinditav dokument ja see väljastatakse Taani e-tervise portaali kaudu koos valitsuse poolt väljastatud sisselogimisvõimalusega.

Taani transpordiföderatsiooni tööstuse direktor Michael Svane kommenteeris, et see on „samm edasi avatuma ühiskonna poole“.

“Vaktsiinipass on viis, kuidas saame piirangud seljataha jätta ja palju rohkem lennureise teha,“ nentis Svane.

Svane märkis ka, et loodetavasti töötatakse välja rahvusvahelised lahendused, mis tagavad vaktsiinipassi ülemaailmse heakskiidu.

Vaktsiinipassi omaksvõtmise poole liikumist kiitis ka riigi ühe suurima ürituste korraldaja Dansk Live sekretariaadi juhataja Esben Marcher.

Marcher märkis: “Ma arvan, et paljud festivalid kasutavad seda, sest see võib aidata tagada, et nende läbiviimise ajal ei esine nakkusepuhanguid.”

Süsteem oleks oma olemuselt sarnane sellele, mida kaalub Ticketmaster. Väidetavalt kaaluvad nad enne piletite ostmise lubamist lasta klientidel tõendada, et neile on tehtud vaktsiin või on ette näidata negatiivne koroonaviiruse test.

Hiljem selgitas Ticketmaster, et lõplik otsus selliste meetmete osas on ürituste korraldajate otsustada, kuid süsteemi juurutamise üle mõlgutatakse endiselt mõtteid.

Nn immuunsuspasside tont on terendamas kogu maailmas. Hiljuti tunnistas Kanada Ontario valitsus, et uurib immuunsuspasse koostoimes vaktsineerimata isikute reisipiirangutega ja piirangutega ligipääsule üldkasutatavatesse siseruumidesse.

Eelmisel kuul teatas Iisrael, et kodanikele, kes saavad COVID-19 vaktsiini, antakse rohelised passid, mis võimaldavad neil erinevates tegevuspaikades käia ja restoranides süüa.

Suurbritannia valitsus on sõlminud lepingu kahe ettevõttega COVID „vabaduspasside“ väljatöötamiseks, mida kasutatakse ühiskonna eraldamiseks nende vahel, keda on testitud või vaktsineeritud COVIDi vastu, ja neid, kes seda teinud ei ole.

Novembris andis Suurbritannia valitsus teada plaanist töötada välja QR-koodide süsteem, mida saab kasutada immuniteedipassina ning valitsusele lähedastest allikatest pärinevas aruandes märgiti, et “Neile, kes keelduvad Covid-19 vaktsiinist, keelatakse tõenäoliselt samade ettepanekute raames teatud paikadesse sisenemine.”

Teistes aruannetes on soovitatud, et rakendus, mida inimesed Ühendkuningriigis juba laialdaselt arsti juures või haiglas vastuvõtuaja kinnipanekuks kasutavad, võib kasutada ka koroonavaktsiini tõendina ning selle puudumisel võivad ettevõtted kliendi ees ukse lihtsalt kinni lüüa.

Suur hulk teiste riikide valitsuste ja reisibüroode esindajaid nii USA-s, Suurbritannias kui mujal maailmas on samuti oletanud, et elu normaliseerumiseks on tulemas COVID-passid.

Kodanikuvabaduste propageerimisgrupi Liberty kampaaniajuht Sam Grant on hoiatanud, et „igasugune immuunsuspassi vorm võib tekitada kahetasandilise süsteemi, kus mõnel meist on juurdepääs vabadustele ja toele, teised aga lülitatakse sellest välja.“

“Need süsteemid võivad põhjustada inimestele, kellel puudub tõestus immuunsuse kohta, takistust avalike teenuste, töö või eluaseme saamise osas – kõige marginaalsemasse rühma kuuluvad inimesed saavad kõige rohkem kannatada,” hoiatas Grant.

Granti märkis, et: “Sellel on ka hoopis laiem mõju, sest igasugune immuniteedipass võib sillutada teed täielikule ID-süsteemile – idee, mida on korduvalt tagasi lükatud kui õigusi austava ühiskonna ülesehitamisega vastuolus olevat.“

guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments