WHO: Tulemas on COVID-st veel suurem pandeemia

Steve Watson | Summit News

Maailma Terviseorganisatsioon hoiatas, et COVID-st hullem pandeemia võib kohe saabuda ja see, mida oleme seni näinud pole tingimata kõige suurem.

Ülemaailmsete karantiinide, rahvusvaheliste vabaduste äravõtmise ning väikeettevõtete ja kogu majanduse hävitamise tõttu on raske ette kujutada, kuidas see võiks veelgi hullemaks minna.

Kuid WHO ennustab, et see võib nii olla.

WHO hädaolukordade programmi juht dr Mike Ryan ütles meediabriifingul, et „see pandeemia on olnud väga tõsine … see on mõjutanud kõiki selle planeedi nurki. Kuid see pole tingimata veel kõige suurem“.

„See on äratuskell. Praegu õpime, kuidas asju paremini teha: teaduse, logistika, koolituse ja valitsemise puhul, kuidas paremini suhelda. Kuid planeet on habras“, lisas Ryan.

„Elame üha keerukamas globaalses ühiskonnas. Need ohud jätkuvad. Kui peaksime sellest pandeemiast koos kõigi selle tragöödiate ja kaotustega ühe asja kaasa võtma, siis oleks see enese kokku võtmine. Peame austama neid, kelle oleme kaotanud, ise iga päevaga paremaks muutudes“, jätkas ta.

Ryan teatas ka, et vaatamata vaktsiinile muutub viirus tõenäoliselt endeemiliseks ega kao kunagi.

„Tõenäoline stsenaarium on see, et viirusest saab veel üks endeemiline viirus, mis meid mõnevõrra ohustama jääb,“ ütles Ryan.

WHO nakkusohtlikkust käsitleva strateegilise ja tehnilise nõuanderühma esimees professor David Heymann lisas, et „näib, et SARS-CoV-2 [Covid-19] saatus on endeemiliseks muutumine, nagu on läinud ka nelja muu inimese koroonaviirusega, see jätkab inimeste rakkudes paljunedes muteerumist, eriti piirkondades, kus see intensiivsemalt rakkudesse siseneb“.

Briifingu ajal ütles WHO juhtivteadur dr Soumya Swaminathan, et vaktsiinide kasutuselevõtt ei tähenda veel sotsiaalse distantseerumise ega maskikandmise kohustuse lõppemist.

„Ma ei usu, et meil on ühegi vaktsiini puhul tõendeid, et see takistab inimestel tegelikult nakkust saamast ja seetõttu ka seda edasi kandmast,” ütles Swaminathan.

Kommentaarid tulevad pärast seda, kui Swaminathan hoiatas, et piiravaid karantiinimeetmeid ei leevendata enne 2021. aasta lõppu rahvastiku immuunsuse saavutamisel.

„Võtab kuni 2021. aasta lõpuni aega, enne, kui hakkame mõnes riigis elanikkonna immuunsuse taseme tõusu nägema,“ ütles Swaminathan eelmisel nädalal.

Rootsis asuv Rahvusvaheline Demokraatia ja Valimisabi Instituut (IDEA) teatas, et enamik riike kogu maailmas on rakendanud COVID-ga seotud nende kodanike vabadusi oluliselt kahjustanud piiranguid.

Uuringust selgus, et 61 protsenti riikidest on kasutanud piiranguid, „mis olid demokraatia ja inimõiguste vaatenurgast murettekitavad“.

„Need [piirangud] rikkusid demokraatlikke standardeid, kuna olid terviseohu suhtes kas ebaproportsionaalsed, ebaseaduslikud, määramata või ebavajalikud,“ teatas rühm oma raportis.

Kui on tulemas suurem pandeemia, nagu lubab WHO, siis on selge, et sama mustri järgimisel suurenevad sellised vabaduse piirangud veelgi.

guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments