Trump olukorrast riigis: USA pole kunagi olnud nii tugev kui praegu

ERR, Delfi, Pealinn

USA president pidas ametiaja esimese olukorrast riigis kõne, milles ta juhtis tähelepanu administratsiooni astutud sammudele majanduse elavdamiseks ning kutsus Demokraatliku Partei rahvasaadikuid üles parteiülestele kompromissidele, näiteks infrastruktuuri parandamise vallas.

Iga-aastane olukorrast riigis kõne (State of the Union), mille riigipea peab kongressi mõlema koja ees, tõi esile Trumpi ametiaja esimesel aastal püsinud elujõulise majanduse, madala tööpuuduse ning maksukärpest tuleneva kasu.

Erimeelsused kõrvale

“Täna õhtul kutsun meid kõiki heitma kõrvale oma erimeelsused, otsima ühisosa ja näitama sellist ühtsust, mida me vajame, et teha asju ära inimeste jaoks, keda meid valiti teenima,” vahendas BNS Trumpi sõnu kongressi kahe koja ühisistungil peetud kõnes.

“Seega alustagem täna tunnistamisega, et meie liidu seis on tugev, sest meie inimesed on tugevad,” lausus president kauaoodatud kõnes. “Üheskoos ehitame turvalise, tugeva ja uhke Ameerika. Meie liidu seis on tugev, sest meie inimesed on tugevad,” kordas ta.

Võitlus terrorismiga

Trumpi sõnul seisavad Ühendriigid “Iraani rahva kõrval nende vapras võitluses vabaduse eest”.

Põhja-Koreast rääkides hoiatas ta, et Pyongyangi “hoolimatu tegevus tuumarakettide hankimisel võib õige pea ähvardada meie kodumaad” ja USA viib selle ärahoidmiseks ellu “maksimaalse surve” kampaaniat stalinistliku riigi vastu.

Ühendriikide varasem kogemus Põhja-Koreaga näitab, et “enesega rahulolu ja järeleandmised kutsuvad esile vaid agressiooni ja provokatsioone”,” lausus riigipea. “Ma ei korda eelmiste valitsuste vigu, mis meid sellesse ohtlikku olukorda viisid.”

Sõjas äärmusrühmituse Islamiriik (IS) vastu on veel ära teha palju tööd, ehkki USA on “vabastanud peaaegu 100 protsenti aladest, mida need tapjad Iraagis ja Süürias kunagi kontrollisid”, ütles Trump. “Me jätkame võitlust ISIS-e lüüasaamiseni,” sõnas ta IS-i teist nimekuju kasutades.

Muutused immigratsioonisüsteemis

“Paljud jõuguliikmed kasutasid ära räigeid lünki ja meie seadusi, et siseneda riiki ebaseaduslike, saatjata ja välismaiste alaealistena,” ütles Trump kongressi kahe koja ühisistungil, viidates rühmitustele nagu El Salvadori MS-13.

Mittetoimiv süsteem võimaldas uimastitel ja jõukudel tungida USA “kõige haavatavamatesse kogukondadesse”, ütles president kauaoodatud kõnes.

„Ühendriigid on kaastundlik riik,“ ütles Trump. „Kuid Ühendriikide presidendina kuulub minu suurim lojaalsus, minu suurim kaastunne ja minu pidev mure Ameerika lastele, Ameerika raskustes töölistele ja Ameerika unustatud kogukondadele.“ Viitena dokumentideta sisserändajatele ütles Trump: „Ka ameeriklased on unistajad.“

Ta kutsus kongressi immigratsiooni teemal poliitikat kõrvale jätma ja riigi immigratsioonisüsteemi ümber korraldama.
Kui Trumpil õnnestub oma immigratsioonikavale kongressi heakskiit saada, läheb käiku neljale sambale toetuv plaan, mis näeb ette nende kohtade karmistamist praegustes seadustes, mida Trump ja tema toetajad peavad nõrkadeks lülideks.

Esimene sammas hõlmab kodakondsuse väljavaate andmist alaealisena USA-sse saabunud umbes 700 000-le dokumentideta immigrandile ehk nn unistajale.

Teine sammas “kindlustab” Trumpi sõnul müüri ehitamise kaudu Mehhiko piirile ja immigratsiooniametnike arvu suurendamise teel “täielikult piiri”.

Kolmas sammas teeks lõpu USA rohelise kaardi loteriile ja asendaks selle teenetepõhise süsteemiga selliste oskustega migrantidele, keda vajavad USA firmad.

Neljas sammas teeks lõpu “ahelmigratsioonile” ehk poliitikatele, mis lubavad migrantidel tuua Ühendriikidesse oma pereliikmeid.
Trump kuulutas, et tema plaan “rajab turvalise, kaasaegse ja seadusliku immigratsioonisüsteemi”.

1,5 triljoni väärtuses taristuinvesteeringuid

Trump kutsus kongressi toetama 1,5 triljoni dollari suurust investeerimiskava riigi vananeva transporditaristu uuendamiseks.
“Me ehitame uued säravad teed, sillad, kiir-, raud- ja veeteed üle kogu meie maa,” ütles Trump kongressi kahe koja ühisistungil. “Me teeme seda ameerika südame, käte ja südikusega.”

Iga dollar tuleb kulutada mõistlikult koos osariigi ja kohalike valitsustega ning kaasates seal, kus kohane, ka erasektori investeeringuid, lausus riigipea kauaoodatud kõnes.

Presidendi sõnul on alates tema valimisvõidust 2016. aasta novembris Ühendriikides loodud 2,4 miljonit uut töökohta.
Ta kiitis tööhõivemäära ja kuulutas, et aktsiaturud “on purustanud ühe rekordi teise järel, suurendades oma väärtust 8 triljoni dollari võrra”.

President lubas ka, et miljonitele ameeriklastele jääb pärast vabariiklaste maksureformi elluviimist rohkem raha kätte.

Trump kuulutas aastakõnes ka, et majandusliku alistumise ajastu on läbi ja edaspidi ootavad Ühendriigid õiglasi ja vastastikuseid kaubandussuhteid.

“Ameerika on viimaks sulgenud aastakümneid kestnud ebaõiglaste kaubanduslepingute peatüki, mis ohverdas meie õitsengu ja viis mujale meie firmad, töökohad ja jõukuse. Meie riik on kaotanud oma jõukuse, kuid me saame selle väga kiiresti tagasi,” ütles Trump kongressi kahe koja ühisistungil.

Presidendi sõnul kavatseb USA töötada halbade kaubanduslepingute parandamise ja uute üle läbirääkimiste nimel. “Neist saavad head ja õiglased lepingud. Me kaitseme ameerika töölisi ja intellektuaalset omandit meie kaubandusreeglite jõustamise teel. Oma tööstusharusid uuesti üles ehitades on ka aeg ehitada taas üles meie lagunev taristu,” lausus ta.

Venemaa ja Hiina väljakutsed

Trumpi sõnul esitavad “rivaalid” nagu Hiina ja Venemaa “esitavad väljakutse meie huvidele, majandusele ja väärtustele”.

“Nendele ohtudele vastates teame, et nõrkus on kindlaim tee konfliktini ja võrreldamatu jõud meie kaitse kindlaim vahend”.

President kutsus kongressi tühistama eelarvepiirangud ja suurendama rahastust sõjaväele. “Peame osana meie kaitsest moderniseerima ja uuesti üles ehitama oma tuumaarsenali lootuses, et me ei pea seda kunagi kasutama, aga tehes selle nii võimsaks, et see heidutab iga riigi või kellegi teise mis tahes agressiooniakte,” lausus ta.

Loobub Guantánamo vangilaagri sulgemisest

Trump allkirjastas täitevvõimu määruse Kuubal asuva kurikuulsa Guantánamo vangilaagri tegevuse jätkamisest, teatas Valge Maja teisipäeval.

Määrus säilitab sõjalise kinnipidamise terroritõrjealase tööriistana.

Trump ütles oma kõnes olukorrast riigis, et kirjutas just alla korraldusele, mis suunab kaitseminister James Mattist USA kinnipidamispoliitikat üle vaatama ja hoidma avatuna kinnipidamisasutuse Guantanamo Bays.

Oma kõnes ja korralduses mainis Trump võimalust saata Guantanamo Baysse täiendavalt Islamiriigi vange.

„Ma palun kongressil tagada, et võitluses ISIS-e ja Al-Qaidaga oleks meil jätkuvalt kogu vajalik jõud terroristide kinnipidamiseks, kus iganes me nad kätte saame, kus iganes me nad leiame. Ja paljudel juhtudel hakkab see nende jaoks nüüd olema Guantanamo Bay,“ ütles Trump.

Valge Maja avaldus tähendab, et Trumpi valitsus teeb lõpu eelmise presidendi Barack Obama kaheksa aasta pikkustele jõupingutustele laager sulgeda.

guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments