USA linnadesse installeeritakse tarkvara, mis tuvastab ebanormaalset käitumist

Peeter Proos
Vanglaplaneet
15. juuni 2012

Internetiajakiri Slate annab teada, et San Franciscost saab linn, kuhu paigaldatakse BRS Labs’i poolt loodud tehnoloogial põhinev tarkvara, mis jälgib ja salvestab turvakaamerate poolt salvestatud liikumisi. AISight nimeline tarkvara jälgib sarnaselt inimesele pilti reaalajas ning õpib tuvastama „kahtlast või ebanormaalset tegevust.“

Mida täpsemalt peetakse kahtlaseks või ebanormaalseks tegevuseks? See sõltub keskkonnast kus AISight parasjagu tegutseb. Programmi loojate sõnul saab seda kasutada kõikjal. Lihtne näide: AISight annab häire kui on tuvastanud inimese, kes rahvarohkes lennujaamas on jätnud oma reisikoti valveta.

AISight programm on tegelikult juba kasutusel näiteks New Yorgis Maailma Kaubanduskeskuse übruses, Houstonis kasutatakse seda, et tuvastada „kriminaalset või terroristlikku käitumist“, Louisianas kasutab seda sadamavalve ning El Paso võimud soetasid tarkvara selleks, et jälgida veepuhastusjaamu Mehhiko piiri lähedal.

Muidugi on selline programm meelejärgi terrorismivastast sõda toetavale ringkonnale, kuid eraelu ja kodanikuvabaduste kaitsjate seas tekitab AISight tõsist muret. Tehnoloogia vastased väidavad, et nii nagu kaameraga droonid ja biomeetrilised andmebaasid muudab AISight tavakodanikud automaatselt kahtlusalusteks. Kuna AISight jälgib ja tuvastab mitte lihtsalt kuritegusid vaid ka potentsiaalseid kuritegusid, mis arvutatakse välja hulga algoritmide põhjal on see samm ennetavate karistuste suunas. Seega käsitletakse igaüht kui potentsiaalset kurjategijat ning neid süüdistatakse kuritegudes mida nad pole korda saatnud ja tõenäoliselt ka ei saada.

Juba aastaid on teadlased püüdnud välja töötada „intelligentset“ jälgimissüsteemi. Euroopa Liit on kulutanud 2,5 miljonit eurot projektile Samurai, programm mis salvestab reaalajas inimeste liikumise ning tuvastab ebanormaalse käitumise. USA Sisejulgeolekuministeerium ehitab programmi nimega FAST (Future Attribute Screening Technology), mis kogub andmeid ning teeb järeldused vastavalt rahvuse, soo ning hingamise ja südamelöökide kiiruse järgi.

HSRC (Homeland Security Research Corporation) arvates tõstab sääraste tehnoloogiate väljatöötamine julgeoleku tööstuse mainet ning kuritegusid ennetavad programmid on suur hüpe selles vallas.

Allikas

guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments