Teadlased lõid tapva viiruse

Sky News
Toimetas: Peeter Proos
20. detsember 2011

Hollandi teadlased teatasid, et on loonud linnugripi surmava tüve ning nad soovivad avaldada oma uurimustöö. Tekkinud on hirm, et terroristid võivad neid andmeid oma huvides ära kasutada.

Rotterdami  Erasmus Medical Center’i teadlased ütlesid, et nad suutsid muuta H5N1 viirust nii, et see levib nüüd ka õhu kaudu.Enne levis see inimeste vahel vaid lähedases kontaktis olles.

Hollandi teadlaste meeskond, mida juhtis viroloog Ron Fouchier, viis nimetatud uuringu läbi, kuna nad soovisid teada kui kerge on viirust geneetiliselt muuta nii, et sellest saaks kergesti nakkav, õhu kaudu leviv, inimgripp.

Fouchire ütles, et viiruse muutmine oli võimalik „ning see oli palju kergem kui me arvasime. Laboris oli H5N1 viirust kerge õhu kaudu levivaks muuta. See protsess võib juhtuda ka loomulikul teel“.

Fouchire arvates võib kogutud andmeid kasutada uute vaktsiinide väljatöötamiseks.
Kuid kriitikud kardavad, et see võib laborist välja pääseda ning levima hakata. Samuti võib terroristidel tekkida mõte midagi sarnast luua.

Muret tekitab seegi, et miks nii riskantset tööd tehakse ülikoolis, mitte aga selleks ette nähtud turvalises kohas.

Umbes 60% (üle 350 inimese), kes on nakatunud H5N1 grippi, on surnud. Kuid hetkel on selle levik piiratud, sest viirus ei levi inimeselt-inimesele.
„Kui luuakse midagi nii surmavat ning kui see peaks mingil põhjusel välja pääsema ja põhjustama globaalse pandeemia, siis oleks suremus massiline. See oleks hullem kui te oskate eales ette kujutada.“ – USA valitsuse vanem teadusnõunik.

Allikas

Tasub kindlasti meelde tuletada, et sedasorti ohtlikke viiruseid on varem laboritest välja saadetud. Aastal 2009 saatis ravimifirma Baxter laiali nakkusohtliku, H3N2 hooajalise gripiviiruse ja märgistamata H5N1 viiruse segu, mis tarniti Austria laborisse. Sealt saatis Austria firma, Avir Green Hills Biotechnology, seda laiali allhankijatele Tšehhi, Sloveeniasse ja Saksamaale.

Siia lõppu sobiks veel  Prints Philipi mõtteavaldus aastast 1995: „Kui ma peaks taassündima, siis tahaks ma tagasi pöörduda surmava viirusena, mis aitaks kaasa ülerahvastatuse probleemi lahendamisel“.  Sarnaseid tsitaate leiab veel siit.

Ja veel üks hiljutine uudis:

Eero Paloheimo: meie planeet vajab inimeste vastast ravi

Soome insener ja keskkonnateadlane Eero Paloheimo esitas oma eilses TEDxTartu kõnes radikaalse seisukoha, et meie planeet on haige ja tema tõbi on inimkond.

guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments