Kiirgav telefon: kuidas end kaitsta?

Eiris Teeveere
Õhtuleht
4. juuni 2011

Teadlaste ja maailma terviseorganisatsioon hoiatab, et mobiiltelefon võib vähki tekitada, kui seda sageli kasutatakse ja pikalt lobisetakse. Õhtuleht uuris, kuidas saaks vajalikud kõned peetud nii, et tervis kõige vähem kannataks.

“Mobiili kahjulike mõjude eest ei saagi ennast kuidagi kaitsta,” kinnitas aga Tallinna tehnikaülikooli biomeditsiini instituudi juhtivteadur, emeriitprofessor Hiie Hinrikus kindlalt. “Või – tuleb maandatud metallvõrk pähe panna.”

Siiski on teadlased leidnud moodusi, kuidas end mobiiltelefoni kiirguse eest kõige lihtsamini kaitsta. Näiteks soovitatakse piirata kõnede pikkust ning võimlusel lülitada telefon valjuhääldile ning asetada kehast vähemalt poole meetri kaugusele. “Mobiiltelefoniga sage ja aastaid kestev rääkimine võib mõne vähivormi tekke riski tõsta küll,” tõdes Põhja-Eesti regionaalhaigla onkoloogia- ja hematoloogiakliiniku juhataja, vähiliidu nõukogu esimees Vahur Valvere portaalile Forte. “Nende kasutamisest tuleks hoiduda näiteks liftides, kui soovitakse vähendada mobiilsidega seotud radiatsiooni käes viibimist ja seega ka vähiriski. Ka käed-vabad-süsteemide kasutamine autodes võiks lisaks liiklusohutusele olla ka riski vähendamiseks kasulik,” selgitas ta.

Kiip neutraliseerib telefoni kahjuliku mõju?

EMT, kes ohuallikat turustab, soovitab telefone mõistlikult kasutada. “See ei tee kurja isegi siis, kui teadlaste edasiste uuringute käigus peaks selguma, et mobiiltelefonid siiski ei ole tervisele kahjulikud. Soovitada võib ka käed-vabad-seadmeid ja väiksema SARiga (näitaja, mis iseloomustab mobiili maksimaalset võimalikku kiirgust) telefone,” räägib firma avalike suhte juht Kaja Sepp.

Paraku peab potentsiaalne mobiiltelefoni ostja toda SARi internetist uurima. Telefonile seda ei märgita. Poes antakse ostjale telefon koos passiga, kuhu SAR märgitud, kinnises karbis.

Eesti leiutaja Valeri Aljas on välja mõelnud Micro-Fa kiibi, mis kinnitatakse telefoni sisemusse. See pidavat neutraliseerima telefoni kahjulikku mõju organismile.

Tänaseks on äri lõpetatud. Suurt huvi eestlastes kiip aga tekitanud pole ning müüginumbridki on tagasihoidlikud. Hetkel on võimalik kiipi osta näiteks Tervislik.ee veebipoest, kus selle eest tuleb välja käia 25 eurot. Veebipoe sõnul aga müük ei edene ning nemad on müünud ainult kaks kiipi.

Aljase kiipe võib, aga ei pruugi uskuda.

Nii tuleb ikkagi leida muid mooduseid, kuidas end kiirguse eest vähemalt osaliseltki kaitsta.

Kuidas kaitsta mobiili ohtlike mõjude eest?

Räägi mobiiliga nii vähe kui võimalik. Teadlaste sõnul ei tohiks päevas üle 15 minuti telefoniga rääkida. Päevas rohkem kui 60 minutit telefoniga lobisemisele kulutavad inimesed kuuluvad riskigruppi, kes kõige suurema tõenäosusega mõne aasta jooksul ajuvähi saavad.

Asenda mobiilikõned sõnumitega.

Võimalusel kasuta vanamoodsat juhtmega lauatelefoni.

Väldi sisselülitatud mobiili hoidmist kehal või selle läheduses. Tähelepanu, mehed – mobiili püksitaskus hoidmine võib tekitada viljatust!

Allikas

guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments