Kaplinski: USA võinuks imperialistlikum olla

Eesti Ekspress
19. aprill 2011

Kirjanik ja mõtleja Jaan Kaplinski kirjutab oma blogis, et kui USA olekski saanud maailma täielikuks hegemooniks, oleks maailm palju rahulikum paik. Varem sotsiaaldemokraatlike vaadete poolest tuntud Kaplinski sulest on selline seisukoht värske ja üllatav.

“Jälgides seda tohuvabohu millesse maailm täna on sattunud, mõtlen ma et Ameerika laskis mööda ajaloolise võimaluse maailmas kord majja panna ja seekaudu paremaks muuta. See tähendanuks et 1946. aastal oleks pidanud põrutama ultimaatumi ainsale tõelisele võistlejale, NSV Liidule, ja muutma kogu maailma üheksainsaks USA mõjutsooniks,” kirjutab Kaplinski.

Kõik väiksemad riigid oleksid siis olnud sarnases situatsioonis kui Lääne-Euroopa riigid olid külma sõja ajal, ent külma sõda ennast poleks olnud. Poleks olnud ka võidurelvastumist, suuri sõdu Aasias ja Aafrikas, tõenäoliselt ka hulle diktaatoreid nagu Pol Poth Kambodzhas või Idi Amin Ugandas.

Tragöödia on selles, et tänapäeval pole enam võimalik ühendada maailm ühe valitseja või ühe võimukeskuse alla. Ainus võimalus maailma paremaks paigaks muuta oleks ühendada kogu maailma võim millegi Viini 1815. aasta kongressi alla. See kongress lõpetas Napoleoni sõjad ning tagas meie mandrile peaaegu saja-aastase rahu.

Selliseks arenguks peaksid kokku leppima Hiina, Venemaa, USA ja Euroopa, lisaks India ja mõned arenguriigid Aasias ja Aafrikas.

Ekspress.ee refereeris Jaan Kaplinski möödunudkuist postitust inglise keelest. Kaplinski on teatanud, et loobub eesti keeles kirjutamisest, mida on teinud üle poole sajandi, ning jätkab võro, inglise, vene ning teistes keeltes.

Allikas

guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments