Saksamaa ründas teravalt USA majanduspoliitikat

Ralph Atkins, FT
E24
8. november 2010

Saksa rahandusminister ründas erakordse teravusega USA valituse majanduspoliitikat, seades kaks riiki globaalmajanduse küsimustes otsesesse vastasseisu.

Wolfgang Schäuble süüdistas USAd oma poliitik usaldusväärsuse õõnestamises, ebakindluse suurendamises globaalmajanduses ning silmakirjalikkuses valuutakursside valdkonnas.

Samuti hoiatas minister nädalavahetusel, et USA majanduskasvu mudel on sügavas kriisis.

Schäuble kommentaaride valguses tuleb neljapäeval Seoulis algav G20 tippkohtumine terav ja pingeline.

Saksamaa on ärritunud USA ettepanekute peale, et nad peaksid rohkem pingutama, et vähendada oma jooksevkonto ülejääki. Samuti ehmatas Saksa poliitikuid USA keskpanga möödunud nädalal vastuvõetud otsus finantsturgudele 600 miljardit dollarit juurde pumbata, üritades niiviisi USA majandusväljavaateid elustada.

Schäuble nimetas USA poliitikat «abituks». Tänases ajakirjas Der Spiegel avaldatud intervjuus võttis ta veelgi tõsisema tooni ning ütles, et USA keskpank suurendas oma otsusega maailmamajanduses valitsevat ebakindlust.

«Nad löövad tasakaalu tööstusriikide ja arengumaade vahel veelgi enam paigast ära ning õõnestavad USA finantspoliitika usaldusväärsust,» ütles ta.

Schäuble lisas: «Kui ameeriklased süüdistavad hiinlasi valuutakursi manipuleerimises ja siis ise dollari kurssi oma rahatrüki masinaga kunstlikult alla tõmbavad, siis see on silmakirjalik.»

Ta kinnitas, et Saksa edu ekspordi vallas ei põhine «valuutakursi trikkidel» vaid tugeval konkurentsivõimel. «Kontrastiks sellele on Ameerika kasvumudel sügavas kriisis. Ameeriklased on liiga kaua võlgu elanud, finantssektori liiga suureks puhunud ning tööstusbaasi unarusse jätnud. USA probleemidel on mitmeid põhjuseid, aga Saksa ekspordiülejääk see küll ei ole.»

Schäuble väljendas ühtlasi tugevat kahtlust, kas lõputu raha turgudele pumpamine ikka mõistlik on. «Likviidsusest USA majandusel küll puudust ei ole,» ütles ta.

Copyright The Financial Times Limited 2010.

Allikas

guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments