Uuring: üle poole eestlastest tahaks eurole üleminekuks rahvahääletust

Martti Kass
E24
29. juuni 2010

AS Emori uuringust selgub, et ligi kaks kolmandikku Eesti elanikest peab eurole ülemineku otsustamiseks vajalikuks rahvahääletust.

Teabekeskus Oma Riik tellis AS Emorilt uuringu eesti elanike arvamuse kohta eurole ülemineku  ja rahvahääletuse korraldamise osas.

Eesti elanikelt küsiti: «Kas Eesti peaks läbi viima rahvahääletuse Eesti kroonilt eurole ülemineku osas?»

Küsitletuist 59,52 protsenti leidis, et eurole ülemineku otsustamiseks tuleks läbi viia rahvahääletus, 31,86 protsenti oli selle vastu ja 8,62 ei osanud oma arvamust öelda.

Seega peab rahvahääletust vajalikuks ligi kaks kolmandikku vastanuist. Uuring viidi läbi 15-17. juunil 2010.

«Uuringu tulemused näitavad, et Eesti elanikud tahavad otsuse teha nii nagu Taani ja Rootsi rahvas, kes viisid selles küsimuses läbi rahvahääletused,» leidis teabekeskus Oma Riik esimees, jurist ja ajaloolane Anti Poolamets.

«Nende riikide kodanikud otsustasid selgelt oma rahvusliku vääringu kasuks. Tänane suur kriis eurotsoonis on nende otsuse õigsust kinnitanud. Miks Eesti valijat rumalamaks peetakse,» küsis Poolamets.

Teabekeskus Oma Riik tellis uuringufirmalt Emor küsitluse eesti elanike suhtumise kohta eurole ülemineku ja rahvahääletuse korraldamise osas. Samuti küsiti uuringu käigus: «Kas Teie pooldate üleminekut Eesti kroonilt eurole?»

Vastanutest 49,9 protsenti olid eurole ülemineku vastu ning 39,48 protsenti selle poolt. Oma arvamust ei osanud öelda 10,62 protsenti vastanuist.

Tartu Ülikooli sotsioloogiadotsent Henn Käärik leidis, et tulemused on ootuspärased. «Uuring näitab, et valitsusel ei ole eurole üleminekuks endiselt rahva mandaati. Sama selge on, et valitsus ei kavatsegi seda mandaati rahvalt küsida.»

«Tellisime uuringu, kuna viimaste kuude jooksul ei ole enam avaldatud eurorahale ülemineku osas poolt ja vastu olevate inimeste arvu. Seda vaatamata asjaolule, et valitsus on tellinud mahukaid uuringuid selgitamaks elanike hirme eurole ülemineku osas,» lisas Poolamets ja lisas, et järelikult ei soovitud neid numbreid avalikustada.

Allikas

guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments