Ilves: USAd kui vaenlast kasutatakse Venemaal oma tähtsuse tõstmiseks

Raul Sulbi
Postimees
26. aprill 2010

President Toomas Hendrik Ilves leidis, et USAd kui vaenlast vajavad mõned poliitilised jõud Venemaal seetõttu, et tähtsa vaenlase olemasolu muudab ka asjaosalise enda tähtsaks.

«Ma tunnen Ameerikat hästi ning ma ei tea, et keegi seal mõtleks Venemaast kui vaenlasest,» tunnistas Ilves intervjuus ajakirja Newsweek venekeelsele väljaandele.

Venemaa võimalikust NATOsse astumisest rääkides rõhutas Ilves, et selleks on vaja kahte tingimust – Venemaa peab ise seda soovima ning riik peab vastama kõigile liikmelisuse kriteeriumidele.

«Ma ei räägi ainult kaitsekulutuste määrast, vaid ka demokraatiast, vabadest valimistest, sõnavabadusest, inimõigustest ja seaduste ülimuslikkusest – kui Venemaa vastab neile tingimustele, ei näe ma takistusi tema NATOsse astumiseks,» sõnas Ilves.

Kommenteerides NATO peasekretäri Anders Fogh Rasmusseni ideed haarata ka Venemaa NATO ühtsesse raketikaitse programmi ütles Ilves, et tal on millegipärast jäänud mulje, justkui kardab Iraanist lähtuvat tuumaohtu vaid lääs.

«Madridi ja Londoni pommirünnakutele ning 11. septembri 2001. aasta New Yorgi kaksiktornide ründamisele mõeldes võib tekkida mulje, justkui suunaksid terroristid oma lööke ainult lääneriikide vastu, kuid tegelikult on need samapalju suunatud ka Venemaa vastu,» rõhutas Ilves.

«Kui kujutada ette, et terroristide kätte satub tuumarelv, siis kust tuleb see arvamus, et nad seda vaid lääneriikide ja mitte Venemaa vastu kasutavad?» küsis Ilves.

Allikas

guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments